Pašreizējā kilograma definīcija - masa, kāda ir irīdija-platīna sakausējumam, kurš glabājas Parīzē. Šī definīcija ir novecojusi un to ir nepieciešams pārdefinēt, balstoties uz fundamentālām konstantēm, kā pārējās sešas SI sistēmas mērvienības.
Balstīties uz šo etalona definīciju, nozīmē piekrist kilograma vērtības maiņai, ja mainās kilograma etalona masa. Tas var notikt, piemēram, atmosfēras ietekmē vai kāda vandāliska akta rezultātā.
Pārējās sešas SI sistēmas mērvienības ir definētas ar terminiem no atomu pasaules vai fundamentālām konstantēm. Piemēram, metrs ir attālums, kādu veic gaisma vakumā 1/299792458 sekundēs, bet sekunde pati ir laika intervāls, kurš sastāv no
9192631770 raksturīgā starojuma periodiem cēzija-133 atomā. Šīs definīcijas ļauj pētniekiem izdarīt mērījumus SI sistēmā bez salīdzināšanas ar vienu konkrēto etalonu.
Zinātnieki ir izdomājuši divus veidus kā pārdefinēt masas vienību. Pirmais veids ir balstīts uz Planka konstanti un piedāvā 1 kilograma masu balstīt pret zemes gravitāciju, izmantojot precīzi nomērītu magnētisko lauku. Turpretī otra metode ir balstīta uz Avogadro konstanti un iekļauj noteiktu skaitu konkrētas atommasas atomu.Pagaidām, neviena no tām nav apstiprināta, jo nespēj pietuvoties esošajai definīcijai pietiekoši precīzi.
Ians Mills no Redingas universitētes Apvienotajā karalistē un viņa kolēģi no Nacionālā standartu un tehnoloģijas institūta ASV cer, ka starptautiskā Mēru un Svaru komiteja (International Committee for Weights and Measures), kura ir atbildīga par vispasaules mērīšanas sistēmas izveidošanu, savā nākamajā sanāksmē 2007. gada oktobrī apstiprinās vienu no šiem piedāvātajiem variantiem.
Kilograma pārdefinēšana dotu tūlītēju labumu, jo būtu iespējams pāriet no šaubīgas definīcijas uz ļoti precīzi nosakāmu. Tādejādi, svarīgas esošas konstantes, kas ir balstītas uz kilogramu, kļūtu stabilas. Kā piemēru var minēt elektriskās mērvienības - voltu un ampēru varēs padarīt precīzākas.
2005. gada 17. martā 14:21
Beidzot tiks definēts kilograms! (6)
Autors: Artis Krūziņš Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: SI sistēma, zinātne
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0