Speciālisti no Lozannas Politehniskās universitātes, Austinas Teksasas universitātes (University of Texas at Austin) un Eiropas Molekulārbioloģijas laboratorijas (European Molecular Biology Laboratory, Hēdlberga) pirmo reizi ir precīzi izmērījuši daļiņu Brauna kustības raksturlielumus.
Ar atomspēku mikroskopa palīdzību ir datēta šķidrumā peldošas dažus mikrometrus lielas daļiņas Brauna kustība ar ģeometrisko precizitāti lielāku par vienu nanometru un laika soli starp attēliem dažu mikrosekunžu garumā. Šī unikālā mērījuma rezultātā ir atklājies, ka, ja Brauna kustībai ir pakļauta viena vienīga daļiņa, tad tās kustība noris citādāk nekā to pirms simt gadiem postulēja A.Einšteins, tāpēc pētījuma veicēju komanda piedāvā jaunu, uzlabotu Brauna kustības modeli.
A.Einšteins pirmais aprēķināja Brauna kustības parametrus, pierādot, ka šķidrumā iekaisītu daļiņu neregulāro pārvietošanos izraisa viņu sadursmes ar ūdens molekulām pēdējo siltumkustības iespaidā. Sākot šo pētījumu, bija teorētiski zināms: ja šķidrumā iekaisīto daļiņu ir maz un to izmēri daudzkārt pārsniedz apkārt esošo molekulu izmērus, tad tās kustība nebūs pilnīgi nejauša, ka sākotnēji apgalvoja A.Einšteins, jo daļiņas kustība izraisīs plūsmas apkārtējā šķidrumā, turklāt šo efektu ievērojami ietekmēs gan pašas daļiņas, gan šķidruma inerce, taču šim apgalvojumam nebija praktisku, eksperimentālu pierādījumu, kurus tad tagad sniedza šī zinātnieku grupa. Tiek uzskatīts, ka šie rezultāti ir svarīgi daudzām zinātnes nozarēm, piemēram, nanotehnoloģiju izpētei un radīšanai, kā arī bioķīmijai, kurās Brauna kustības radītie efekti ir ļoti nozīmīgi.
Raksts sagatavots pēcwww.inauka.ru materiāliem.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0