FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2006. gada 7. septembrī 09:15 

Būs novērojams daļējs mēness aptumsums (3)

Latvijā 7.septembra vakarā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums. Tiesa, sākuma daļu – pusēnas aptumsumu – būs iespējams novērot tikai daļēji, jo Rīgā Mēness lēks pusstundu pēc aptumsuma sākuma. Mēness lēkts Rīgā būs plkst. 20:06, vienlaicīgi ar saulrietu. Daļējais aptumsums sāksies plkst. 21:05. Tas būs neliels – Mēness diska augšējā daļā pusotras stundas garumā būs mainīga izmēra neliels tumšs „robs”. Plkst. 22:37 daļējā aptumsuma fāze beigsies, un noslēgumā līdz pusnaktij būs vērojams pusēnas aptumsums. Aptumsumu būs iespējams novērot ne tikai Eiropā un Latvijā, bet arī lielākajā daļā Āzijas.

Mēness aptumsums ir novērojams, kad Mēness ieiet Zemes ēnā. Šādam aptumsumam parasti ir divi etapi – ieiešana Zemes pusēnā (t.i. konkrētajā Mēness apgabalā Zeme pilnībā neaizklāj Saules gaismu) un ēnā (Zeme aizklāj visu Sauli). Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Tiesa, šoreiz šādu efektu nebūs iespējams pilnībā novērtēt, jo ēna klās ne vairāk par piekto daļu Mēness diametra.

Lai Mēnesi saskatītu pēc iespējas agrāk pēc tā lēkta, ir nepieciešams izvēlēties vietu, kur austrumu pusē horizonts nav aizsegts ar kokiem vai ēkām. Šajā nolūkā optimāli ir veikt novērojumus no augstas ēkas vai uzkalna. Interesantu parādību novērotājiem saistoša nianse būs divu efektu apvienojums – tumšāku nokrāsu dodošs pusēnas aptumsums un tuvu pie horizonta esošs Mēness, kas pats par sevi parasti ir tumši dzeltens, oranžs vai pat iesarkans.

Mēness aptumsumi notiek vidēji divreiz gadā, tomēr ne visi ir novērojami Latvijā, kā arī ne vienmēr ir novērošanai labvēlīgi laika apstākļi. Piemēram, 2005.gadā abi Mēness aptumsumi Latvijā un pārējā Eiropas teritorijā nebija novērojami. Savukārt 2006.gada 14.marta aptumsums nebija novērojams slikto laika apstākļu dēļ. Iepriekšējā novērojumiem veiksmīgā reize bija 2004.gada 28.oktobrī, kad aptumsums notika agri no rīta. Nākošā iespēja novērot Mēness aptumsumu Latvijā būs 2007.gadā naktī no 3. uz 4. martu, kad notiks pilns Mēness aptumsums – vizuāli iespaidīgākais no visiem Mēness aptumsumu veidiem.

Latvijā organizēti daļējā Mēness aptumsuma novērojumi notiks Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī. Turpretim no 4. oktobra LU Astronomiskajā tornī sākas regulārie debess demonstrējumi, kas notiks katru trešdienu no plkst. 20:00-21:00. Oktobrī aprit arī 20 gadi, kopš LU Astronomiskais tornis atvērts regulāriem publiskiem debess demonstrējumiem ikvienam interesentam.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. Latvijas Astronomijas biedrības biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes.

Plašāka informācija Latvijas Astronomijas biedrības mājas lapā: www.lab.lv

Mārtiņš Gills, LAB projektu vadītājs
tel. 29289205

Autors: Latvijas Astronomijas biedrība  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Mēness
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva