Zinātnieki ir izstrādājuši vienkāršu metodi, ar kuras palīdzību tika iznīcinātas baktērijas tomātu un spinātu iepakojumā, līdz ar to novēršot organisma saslimšanu, lietojot šos produktus.
Procedūras autors Kevins Kīners (Kevin Keener) skaidro, ka tas tika darīts ar augstsprieguma spolēm, kas ir pierīkotas mazam transformatoram, kas ģenerē istabas temperatūras plazmas lauku pārtikas produkta iepakojumā. Šis process iznīcina tādas kaitējošas baktērijas kā labi pazīstamās salmonellas. Kīnera izstrādātā metode ir aprakstīta žurnālā "LWT - Food Science and Technology".
"Konceptuāli mēs varam apstrādāt jebkuru pārtikas produktu, kuram ir iepakojums," apgalvo Kīners. "Līdz šim tas ir strādājis ar tomātiem un spinātiem, bet to varētu izmantot arī jebkuriem citiem produktiem."
Novietojot divas augstsprieguma spoles blakus pārtikas produkta iepakojumam, tajā rodas plazmas lauks, kas pēc būtības ir uzlādēta gāze. Šajā laukā skābeklis pārvēršas par ozonu. Dezinfekcijas procedūra ilgst no 30 sekundēm līdz 5 minūtēm, un jo ilgāk produkts tiek apstrādāts, jo vairāk baktēriju tiek nonāvētas.
Lai darbinātu šo procesu, ir nepieciešami nieka 30-40W elektrības, kas ir mazāk nekā parastajām kvēlspuldzēm. Tāpat iepakojuma temperatūra uzsilst tikai par dažiem grādiem, kas saglabā pārtikas produkta īpašības atšķirībā no vārīšanas vai cepšanas.
Līdz šim visas metodes ar ozona "ārstēšanu" ietvēra sevī lielus balonus un sūkņus, kas iedabū ozonu pārtikas produkta iepakojumā, bet ar šo procedūru viss tiek darīts daudz vienkāršāk un neatverot iepakojumu.
"Nākošais solis ir izveidot risinājumu, kurš apstrādā lielus daudzumus produktu un būtu piemērots rūpnieciskai ražošanai," par nākotnes plāniem pavēsta Kīners.
Daudzi noteikti atceras pagājušā gada bēdīgi slaveno Maxima kartupeļu biezeni, pēc kura apēšanas 32 cilvēkiem radās veselības problēmas. Izmantojot šo metodi, Centim Ūbelem un Co turpmāk nevajadzēs ieviest novērošanas kameras, lai cilvēki pārliecinātos par produkta kvalitāti.
2009. gada 6. martā 15:57
Caureja un salmonellu baktērijas ir pagātne (10)
Atslēgvārdi: baktērijas, plazma
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0