NASA eksobioloģijas programmas ietvaros zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka Visumā netrūkst organisko savienojumu, kas ir pamatā dzīvības procesiem.
Izmantojot Spicera (Spitzer) kosmisko teleskopu, ikvienā mūsu Galaktikas nostūrī ir novērotas sarežģītas organiskās molekulas - policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži. Pie tam izrādās, ka lielākā daļa no novērotajiem savienojumiem satur arī slāpekli. Izrādās, ka pie šāda pat tipa molekulām pieder hlorofils, kas nodrošina fotosintēzes procesu zaļajos augos. Šie organiskie savienojumi lielos daudzumos veidojas vietās, kur iet bojā zvaigznes, tādējādi savā bojāejā zvaigznes rada potenciālu jaunai dzīvībai.
Spicera kosmiskais teleskops, kas palīdzēja nonākt pie šiem atklājumiem, tika pacelts kosmosā un nogādāts orbītā ap Sauli 2003. gadā, lai iegūtu attēlus un spektrālos datus infrasarkanajā gaismā. Teleskops spēj uztvert starojumu ar viļņa garumu no 3 līdz 180 mikrometriem, no kura lielāko daļu uz Zemes aiztur atmosfēra, neļaujot veikt tiešus novērojumus. Teleskopa galvenā spoguļa diametrs ir 85 centimetri. Tā kā infrasarkanie stari ir siltuma starojums, lai teleskops pats sev netraucētu strādāt, tas jāatdzesē līdz temperatūrai, kas tuva absolūtajai nullei (-2730C). Lai teleskopu pasargātu no Saules siltuma, tam ir izveidoti īpaši vairogi, savukārt no Zemes siltumstarojuma to pasargā unikālā orbīta. Teleskops kustas ap Sauli pa praktiski tādu pašu trajektoriju kā Zeme, sekojot mūsu planētai. Šis aparāts ir viens no NASA Lielo novērojumu programmas teleskopiem.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0