FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2008. gada 6. jūnijā 18:01 

Grafēna LCD ir kļuvis par realitāti (4)

Lielbritānijas pētnieki radījuši miniatūru šķidro kristālu displeju, izmantojot caurspīdīgu materiālu, kurš ir cietāks nekā dimants un tikai vienu atomu biezs.

LCD veidots no materiāla – grafēna, kādu dienu tas tiks lietots visur: sākot ar mobilo telefonu skārienjūtīgajiem ekrāniem un beidzot ar televizoriem.

Šis LCD, iespējams, ir pirmā reālā ierīce, kurā pielietots grafēns. Grafēns ir apmēram tikpat ciets un caurspīdīgs kā dimants, un viscaur veidots no oglekļa atomiem, bet tā atomu struktūra padara to unikālu.

Tīrs dimants ir 3D kristāls ar astoņām šķautnēm, kas veidots no 6 oglekļa atomiem. Grafēns arī ir veidot no 6 oglekļa atomiem, bet šoreiz šie atomi veido 2D sešstūri. Katra sešstūra mala veido vienu malu sešiem citiem sešstūriem, un tā tas turpinās līdz ir iegūta plāna loksne ar tīriem un cieši saistītiem oglekļa atomiem.

Skatoties atomu līmenī, grafēns izskatās pēc drāšu pinuma ar sešstūrainām cilpām, ko izmanto žogu būvē.

Oglekļa nanocaurulītes, kurām arī ir pievērsta liela pētnieku uzmanība, var tikt uzskatītas par grafēna caurulītēm. Visu, ko var izdarīt ar oglekļa nanocaurulītēm, var tikpat labi izdarīt arī ar grafēnu.

graf__na_nanocaurule.png

Grafēna struktūra un saites padara grafēnu cietu un caurspīdīgu kā dimantu, taču atšķirībā no dimanta, grafēns var vadīt elektrisko strāvu. Tas ir noteicošs faktors grafēna pielietojumam elektriskajās ierīcēs.

Lai iegūtu grafēna LCD, pētnieki izšķīdināja grafītu grafēnā un uzsmidzināja rezultātos radušos suspensiju uz stikla virsmas.

Kad šķīdums izžuva, pētnieki atdalīja mazas plēksnītes un izmatoja tās kā elektrodus priekš maza LCD. Iegūtais ekrāns bija ļoti mazs, tikai ar viena pikseļa izšķirtspēju un tikai vienu mikrometru liels. Bet pētnieki saka, ka ja tas tiks palielināts, tad izšķirtspēja būs tikpat liela kā šī brīža mobilajiem telefoniem.

graf__ns_1.jpg

Taču, lai uz grafēna bāzēti telefoni un televizori kļūtu par realitāti, ir jāpārvar divas problēmas: kā iegūt kvalitatīvu grafēnu lielos daudzumos un kā kontrolēt virsmas struktūru?!

Pārvarēt šīs barjeras drīz kļūs ļoti nozīmīgi, jo grafēns kā elektrības vadītājs ir ideāls skārienjūtīgajos ekrānos, kurus bieži izmanto mobilajos telefonos.

Šobrīd lielākā daļa skārienjūtīgo ekrānu ir bāzēti uz tehnoloģiju, kurā izmanto indiju, taču šis elements ir ļoti reti izplatīts. Zinātnieki izskaitļojuši, ka Indija krājumu pasaulē izbeigsies 10 gadu laikā. Tādēļ ir ļoti nozīmīgi meklēt risinājums grafēna izmantošanai. 

Avots: www.abc.net.au

graf__ns_2.jpg

Autors: Valdis Zuters  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Septembris, 2024 »

POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
7 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva