Populārzinātniskais žurnāls "Terra" raksta, ka šogad aprit 10 gadi, kopš pirmās eksoplanētas (planētas, kas atrodas ārpus Saules sistēmas) atklāšanas. Šobrīd jau zināmas aptuveni 150 eksoplanētas, kas riņķo ap Saulei līdzīgām zvaigznēm dažu desmitu gaismas gadu attālumā.
Taču tās visas bija atklātas ar netiešu metodi, mērot planētu kustības radītās izmaiņas zvaigžņu spektros. Nu pirmo eksoplanētu astronomiem izdevies ieraudzīt pašu acīm. Planētas masa ir 5 reizes lielāka nekā Jupiteram un tā riņķo ap sīku zvaigzni - brūno punduri. Attālums starp planētu un zvaigzni ir 55 reizes lielāks nekā attālums starp Zemi un Sauli. Tas arī ļāva šo planētu ieraudzīt, jo, no Zemes raugoties, planēta atrodas ļoti mazā leņķiskā attālumā no zvaigznes. Ja tā atrastos vēl tuvāk, abu spīdekļu gaisma saplūstu un planēta nebūtu izšķirama.
Atklājums izdarīts ar Eiropas Dienvidu observatorijas VLT teleskopu jau pirms gada, 2004. gada aprīlī, bet pagājušais laiks bija nepieciešams, lai pārliecinātos, ka planēta tiesām riņķo pa zvaigzni un nav nejauši uz skata līnijas gadījies fona objekts. Papildu apstiprinājums par labu planētai ir tas, ka objekta spektrā konstatētas ūdens molekulas. Tas ļauj secināt, ka planēta ir samērā auksta. Astronomi ir tikai nupat saskatījuši pirmo eksoplanētu, bet jau sāk domāt, kā nākotnē varētu iegūt Zemes tipa planētu attēlus un pētīt to fizikālo struktūru un ķīmisko sastāvu.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0