Grupa zinātnieku no Tokijas Universitātes paplašinājusi eksistējošo molekulāro rīku krājumu ar jaunu ierīci: trīs nanometrus garām šķērēm.
Nanošķēru darbības princips daudz neatšķiras no mums pierastajiem griešanas rīkiem – divi asmeņi ar ‘rokturiem’ vienā galā, kas vidusdaļā savienoti. Nanošķēru radīšanā izmantotas oglekļa un ūdeņraža atomu veidotās fenila grupas un dzelzs un oglekļa savienojums „chiral ferrocene”. Nav gluži tas pats, ar ko laiku pa laikam mēdz sasmalcināt papīru.
Tiesa, tāda izmēra šķēres būtu visai grūti manipulēt ar rokām, tāpēc to kontroles sistēma veidota nedaudz savādāk: šķēru mehānisms tiek vadīts ar gaismu. Šī rīka ‘rokturi’ ir veidoti no organiskā savienojuma, kas reaģē uz gaismu: uzspīdinot tam redzamo gaismu, savienojums izplešas, virzot asmeņus kopā. Pretējais efekts tiek iegūts izmantojot ultravioleto gaismu.
Zinātnieki uzskata, ka šāds rīks varētu tikt izmantots atsevišķu molekulu apstrādē un manipulācijā. Pašlaik tiek strādāts arī pie nedaudz lielāka šķēru varianta, ko būtu iespējams praktiski pielietot medicīnā.
Avots:
http://www.livescience.com
2007. gada 28. martā 18:46
Ieteikums no Japānas: griez precīzi! (7)
Autors: Toms Mikoss Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: nanotehnoloģijas, zinātne
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0