1601. gada 11. oktobrī ievērojamais dāņu astronoms ar smieklīgajām ūsām Tiho Brahe apmeklēja kādu svinīgu pasākumu Prāgā. Kā jau ierasts, tika lietots alkohols un vajadzēja tikt uz tualeti, taču... vēl norisinājās svinīgā daļa, un piecelties un atvainoties, lai aizietu atviegloties, tolaik skaitījās smags etiķetes pārkāpums. Tā nu slavenais astronoms cietās un cietās... Vienpadsmit dienas vēlāk viņš nomira no nieru vai pūšļa bojājumiem.
Mūsdienās tas izklausās traki, ka kāds cilvēks, pie tam tik gudrs un zinātnei nozīmīgs, šādi varētu aiziet viņsaulē. No otras puses, mūsdienās notiek uzskaite, cik daudz cilvēku iet bojā, mēģinot uzņemt ekstrēmu pašiņu.
Šādiem dižprātiem par godu ir radīta Darvina balva. Darvins, kā zināms, bijis pamatlicējs evolūcijas teorijai. Viens no tās pamatprincipiem ir izdzīvo stiprākais, kas mūsdienu izpratnē gan ir pārvērties par izdzīvo mazāk stulbais. Un tā nu katru gadu Darvina balva pienākas cilvēkam, kurš ir veicinājis šī pamatprincipa neapšaubāmību, respektīvi, gājis bojā reti stulbā manierē.
Tieši ar šādu premisu Darvina balvas ieceres aizsācēji, Usenet grupa, nāca klajā tālajā 1985. gadā, kad vajadzēja īpašu balvu cilvēkiem, kas sniedz vislielāko upuri, lai mūsu gēni nekad nesajauktos ar viņējiem. Tā kā balva katru gadu ir viena, galvenais ir stils un ne visi var uzvarēt.
1993. gadā mikrobioloģijas studente Vendija Nortkata no Kalifornijas Universitātes Bērklijā (Sveiks, Mārci Auziņ!) uzsāka šo projektu no personīgās mājaslapas, apkopojot vēstules un grāmatas par interesantām nāvēm. Desmit gadu laikā savus iesniegumus projektam iesūtīja vairāki miljoni entuziastu visā pasaulē.
Lai kļūtu par Darvina balvas ieguvēju, jāizpildās četriem kritērijiem:
1. jānodrošina, ka tev vairs nebūs pēcnācēji (nāve vai sterilitāte),
2. jābūt pie (nosacīti) pilna saprāta, pieaugušajam,
3. situācijai jābūt paša radītai,
4. jābūt kaut kam, kas kalpo par liecību.
1994.gadā tika noskaidrots pirmie uzvarētāji - tie bija divi piloti no kādas lidmašīnas katastrofas. Spriežot pēc apraksta, piloti, abu dzimumu pārstāvji, bija atrasti daļēji apģērbti, un, no melnās kastes varēja noprast, ka avārija notika tāpēc, ka piloti bija aizņemti ar kaut ko, kas bija ar lidošanu nesaistīts.
1996.gadā kāds mačo polis gribēja nodemonstrēt savu krutumu, ar zāģi nošķeļot sev galvu. Apsveicam, izdevās!
1999.gadā Izraēlas-Palestīnas konflikta laikā palestīniešu aktīvisti atteicās pāriet uz Cionistu laiku, taču pāris teroristiem tas maksāja dārgi. Uzstādījuši bumbu kādā Izraēlas publiskā laukumā divās mašīnās, viņi aizmirsa, ka bumba jānoregulē uz vietējo pulksteņlaiku. Rezultātā viņi bija vienīgie divi upuri.
2000.gadā kāds kungs eleganti nošāvās, mēģinot spēlēt krievu ruleti ar automātu.
2010.gadā kāds dāņu kungs pamanījās kļūt par pirmo Darvina balvas ieguvēju, kas tika nofilmēts savā kroņa brīdī. Cenšoties paspēt uz nokavētu liftu, viņš ar masu atkārtoti triecās iekšā lifta durvīs. Durvis kādā brīdī padevās, bet lifts jau bija prom...
Plašāku aprakstu par katra gada Darvina balvas laureātiem iespējams izlasīt Telegraph rakstā , un, protams, mājaslapā.
Balsis: 8, vidējais vērtējums: 5