Skotu zinātnieki ir izstrādājuši elektronisku implantu, kas var dziedēt aklumu. Tas ir mikročips, kurš spēj aizvietot tīkleni - acs sastāvdaļu, kas pārveido gaismu elektriskajā signālā. Šāds implants ļautu ārstiem atjaunot redzi daudziem miljoniem cilvēku visā pasaulē.
Šis implants izmanto miniatūrus attēla uztvērējus, kas tiek lietoti digitālajās kamerās, lai pārvērstu gaismu elektriskajos signālos, tādējādi atdarinot tīklenes šūnu funkcijas. Šie uztvērēji pievienoti sīku elektrodu masīvam nosūta signālu nebojātajām tīklenes šūnām, kuras, savukārt, pa optisko nervu pārsūta informāciju smadzenēm.
Ir izstrādāts pirmais prototips, kuram ir tikai 74 pikseļi, bet tas ir spējīgs nosūtīt acs šūnām signālus, kas attēlo vienkāršas figūras. Tagad zinātnieku komandas mērķis ir palielināt prototipa pikseļu skaitu. "Pie aptuveni 500 pikseļu robežas cilvēks jau var pastaigāties pa ielu vai pat atpazīt cilvēku sejas."
Tomēr zinātnieki brīdina, ka varētu paiet vismaz pieci gadi, pirms viņi būs gatavi izveidot pirmo implantu cilvēkam. Līdz šim čips ir testēts tikai tīklenes audiem, kas ir izaudzēti laboratorijā, bet viņi tic, ka tiks atrasts veids, kā to sasaistīt ar acs bioloģiskajiem audiem.
"Mikročipu lietošana paver arī daudzas citas iespējas, piemēram, būtu iespējams redzēt ne tikai redzamo gaismu, bet arī infrasarkano un ultravioleto starojumu, turklāt, pievienojot atmiņas čipu, būtu iespējams noskatīties darbības atkārtojumu un palēlinājumu. Tomēr galvenais mērķis ir normālas redzes atjaunošana," saka doktors Matisons, projekta vadītājs.
Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5