FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Diena vēsturē

Foto

2009. gada 30. janvārī 11:49 

Izgudrotas lētas un superefektīvas LED spuldzes (6)

Lielbritānijā volframa kvēldiega spuldzes drīzumā tiks aizliegtas ar likumu enerģijas taupīšanas nolūkos. To vietā par standartu taps energoefektīvās luminiscējošās apgaismošanas ierīces. Iespējams, ka tās drīz nomainīs jaunais LED izgudrojums, kas ir trīs reizes efektīvāks par luminiscējošajām spuldzēm.

Vispārēja LED spuldžu dominance jau ilgu laiku iepriekš tika prognozēta, taču to kavēja augstās ražošanas izmaksas. Tagad zinātnieki apgalvo, ka balstoties uz jauno tehnoloģiju LED izstrādei, komerciāla spuldžu ražošana varētu sākties pēc pieciem gadiem.

Gallija nitrīda (GaN) spuldzītēm ir vairākas priekšrocības pār parastajām luminiscējošajām spuldzēm. Tās ieslēdzas acumirklī, bez iesilšanas laika un var degt vidēji 100 000 stundas pirms tās jānomaina, kas ir 10 reizes vairāk nekā luminiscējošajām spuldzēm un 130 reizes vairāk kā kvēldiega spuldzēm. Jaunā tipa ierīcēm atšķirībā no luminiscējošajām nav dzīvsudraba, kas padara tās draudzīgas dabai.

Līdz šim lielās ražošanas izmaksas kavēja LED izmantošanu mājsaimniecību un biroju apgaismošanā. GaN kristālus nevar audzēt uz silīcija kā citus elektroniskos komponentus, jo atdziestot tas saraujas divreiz straujāk nekā pats silīcijs. Gallija nitrīda kristālus jāaudzē pie 1000°C, kas atdziestot uz silīcija saplaisā, tādējādi padarot to neizmantojamu.

Kā viens no risinājumiem bija dzesēt GaN uz safīra, jo abiem materiāliem šis process norit vienlīdzīgi, taču izmaksas bija pārāk lielas, lai uzsāktu komerciālu ražošanu.

Kolina Humpreja (Colin Humphrey) komanda no Kembridžas universitātes atklāja vienkāršu risinājumu saraušanās problēmai. Viņi iekļāva alumīnija slāņus gallija nitrīda LED dizainā. Šie slāņi atdziestot sarāvās daudz lēnāk nekā tīrs GaN. Šī veida LED var tikt audzēti uz silīcija tāpat kā daudzi citi elektroniskie komponenti. "Izstrādājums joprojām darbojas kā LED, neskatoties uz alumīnija slāņiem" apgalvo Humprejs.

15 centimetrus garš silīcija gabals maksā nieka 15 dolārus un uz tā var uzaudzēt 150 000 LED, padarot vienas vienības izmaksas pavisam niecīgas.

Humprejs uzskata, ka Lielbritānijas valdība rīkojusies pārsteidzīgi, liekot pārāk ātri nomainīt volframa spuldzītes. "Mums vajadzēja palikt pie vecās kvēldiegu tehnoloģijas vēl 5 gadus un tad pāriet uz LED" saka zinātnieks.

Autors: Guntis Šmaukstelis  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: LED, spuldze
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2024 »

POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva