Pēdējā laikā parādījušās šaubas, vai turpināsies 20. gs 90. gadu sākumā sekmīgi uzsāktā kosmisko teleskopu prakse. 1990. gadā Zemes orbītā tika palaists Habla kosmiskais teleskops (HST), kas neskatoties uz dažām jaunākām misijām (Chandra, Spitzer, u.c.), joprojām ir līderis savā nozarē. Habla teleskopa darbības laiks jau vairākas reizes pagarināts, šobrīd var droši teikt, ka tas darbosies līdz 2007. gadam, kad tam būs nepieciešama Space Shuttle misijas palīdzība tehniskajā apkopē, jo divi no sešiem HST žiroskopiem ir izgājuši no ierindas. NASA vēl pastāv iespēja pagarināt HST darbību līdz 2008. gada sākumam, izslēdzot vienu no šobrīd strādājošajiem žiroskopiem. 9. maijā NASA boss Maikls Grifins paziņoja, ka tiek gatavotas Space Shuttle misijas, lai veiktu apkopes darbus teleskopam.
Diemžēl pēdējās ziņas nav tik priecīgas, jo pēc pēdējām ziņām NASA budžets šim gadam (~16 miljardi U$) ir nepietiekams (pietrūkst ~2 miljardu), lai ar pilnu jaudu turpinātu visas iesāktās zinātniskās programmas. Var vienīgi piebilst, ka ASV militārais budžets šim gadam ir "nieka" 25 reizes lielāks, ar tendenci palielināties par 7 - 8 % procentiem gadā, kamēr NASA budžets stagnē.
Šajā situācijā cietīs Kosmiskais interferometrs Zemei līdzīgo planētu meklēšanai, (Maikelsona tipa interferometrs) kas darbojās ar mērķi atrast Zemei līdzīgas planētas, uz kurām varētu būt iespējama dzīvība.
Džeima Veba kosmiskā teleskopu (JWST), kura palaišana bija paredzēta 2011. gadā bieži vien dēvē par Habla kosmiskā teleskopa pēcteci. JWST ir 6,5 metru infrasarkano staru teleskops, pie kā kopā strādā NASA, ESA (Eiropas Kosmosa Aģentūra) un Kanādas Kosmosa Aģentūras. Jau šobrīd praktiski skaidrs, ka to neizdosies palaist ātrāk kā 2012. gadā, pie tam misijas izmaksas pieaugs par 1 līdz pat 4 mljrd U$. Lai samazinātu izmaksas NASA piedāvāja teleskopa galvenā spoguļa izmēru samazināt līdz 4 metriem, taču kāds anonīms JWST komandas astronoms par šo ideju izteicās šādi: "nebūtu vērts turpināt darbu pie šādas observatorijas, jo tepat uz Zemes topošie teleskopi to izkonkurēs. "
Šobrīd JWST nākotne karājās gaisā, jo komanda, kas pie šā projekta strādājusi, negrasās padoties, iespējams, līdzekļus zaudēs kāda cita NASA programma, iespējams, lielāku ieguldījumu nāksies sniegt citiem projekta partneriem.
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0