FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2011. gada 3. janvārī 03:16 

Kvantu punkti un „mākslīgie” atomi (3)

Kvantu punkts

Kvantu punkts ir ļoti maza ierīce, kas  satur tikai dažus brīvos elektronus. Tos parasti veido pusvadītāju materiālos un to raksturīgie izmēri ir no nanometriem līdz dažiem mikrometriem. To formu un struktūru, un līdz ar to arī elektronu skaitu, ko tie ietver, var ļoti precīzi kontrolēt. Kvantu punkti var saturēt sākot ar vienu un beidzot ar dažiem tūkstošiem elektronu. Šo ierīču fizikālajā uzvedībā var vilkt daudzas paralēles ar dabiski novērojamām kvantu sistēmām atomu un kodolu fizikā.

Līdzīgi kā atomos, kvantu punktos elektronu enerģijas līmeņi ir kvantizēti, taču atšķirība ir tā, ka kvantu punktu var ļoti viegli pieslēgt elektrodiem, līdz ar to tas ir pirmšķirīgs instruments, lai pētītu atomam piemītošas īpašības. Ir ļoti daudz interesantu īpašību, kas pēdējās desmitgades laikā ir noteiktas kvantu punktiem. Viena no šīm parādībām ir „mākslīgie atomi”.

Ap atomiem esošā 3D sfēriski simetriskā potenciāla dēļ veidojas elektronu čaulas 1s, 2s, 3s, 3p, ... Katra no šīm čaulām var saturēt stingri noteiktu maksimālo elektronu skaitu. Elektronu konfigurācijas čaulas ir īpaši stabilas, ja šīs čaulas ir pilnībā aizpildītas. Skaitļu virkne 2, 10, 18, 36 ..., kas apzīmē maksimālo elektronu skaitu katrā čaulā, tiek saukta par atoma „maģiskajiem” skaitļiem.  

Ļoti līdzīgā veidā 2D simetrija ap diskveida kvantu punktu ir noteicošais faktors čaulu struktūrai ar maģiskajiem skaitļiem 2, 6, 12, 20, ... Tieši šī pakāpi zemākā simetrija ir galvenais iemesls, kādēļ 2D sistēmā „maģiskie” skaitļi ir citādi nekā 3D sistēmai. Mērot elektronu pārvietošanos caur kvantu punktiem, ir izveidota 2D „mākslīgo” atomu periodiskā sistēma, kas redzama 2. attēlā.

Lai pētītu elektronu pārvietošanos kvantu punktos, šie punkti caur potenciālajām barjerām tiek savienoti ar izteces un noteces kontaktiem. Ja šīs barjeras ir pietiekoši biezas, elektronu skaits kvantu punktā ir strikti noteikts daudzums N. Šis skaitlis mainās, ja elektroni caur barjeru vai nu pienāk klāt, vai aiziet prom no minētās kvantu sistēmas. Taču, pateicoties Kulona atgrūšanās spēkiem, kvantu punkta enerģija ar N+1 elektronu ir lielāka nekā ar N elektroniem. Līdz ar to jauna elektrona pievienošana prasa zināmu devu enerģijas.

kvantu_punkta_shematisks_att__lojums.png
1.attēls. Kvantu punkta shematisks attēlojums.

Rezultātā caur kvantu punktu nenotiek strāvas plūsma. Taču pievienojot trešo elektrodu, kas pazīstams ar nosaukumu "aizvars", ir iespējams kvantu punktam pievadīt papildus enerģiju un līdz ar to sagaidīt strāvas plūsmu starp izteci un noteci.

„Maģiskie” skaitļi atklājas tādā griezumā, ka otrajam, sestajam un divpadsmitajam elektronam ir nepieciešama ievērojami lielāka enerģija, lai to pievienotu, nekā citiem elektroniem. Kvantu punkti ir 2D analoģija reāliem atomiem un dažu eksperimentu veikšanai tie ir daudz piemērotāki.


2D_periodisk___tabula.jpg
2.attēls. "Mākslīgo" atomu periodiskā sistēma.

Avots: Kvantu punkti

Autors: Valdis Zuters  Apskatīt komentārus »

Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Novembris, 2023 »

POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
4567 

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva