FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2008. gada 8. aprīlī 11:39 

Lekcija - seminārs "Ūdeņraža enerģētika un pētījumi ūdeņraža uzglabāšanai" (4)

Amerikas optikas biedrības Latvijas studentu nodaļa aicina uz lekciju – semināru "Ūdeņraža enerģētika un pētījumi ūdeņraža uzglabāšanai". Lekciju lasīs LU CFI pētniece, Dr. phys. Līga Grīnberga. Lekcija notiks 16:15, ceturtdien, 10. aprīlī, F219 telpā, Zeļļu ielā 8.

Pašlaik pasaulē pastiprinātu uzmanību pievērš pētījumiem par jauniem enerģijas avotiem un atjaunojamo dabas resursu izmantošanai enerģijas ieguvē. Pati problēma ir plašāka – enerģija ne tikai jāiegūst, tā arī ir jātransportē, jāuzglabā, jāpārvērš un vienlaicīgi tai jābūt ekonomiski izdevīgai. Ūdeņraža enerģētika ir atzīta par vienu no daudzsološākajām nākotnes enerģijas formām.

Metālhidrīdi ir ļoti piemēroti ūdeņraža absorbcijas, uzglabāšanas un desorbcijas materiāli. Svarīgi ir visa veida eksperimenti un pētījumi, kas dotu izpratni par konkrētu metālhidrīdu īpašībām, kinētiku, termodinamiku, jo klasiskie sakausējumi (LaNi5, FeTi, Mg­2Ni) ir vai nu pārāk dārgi, vai ir optimāli pie neizdevīgiem nosacījumiem (pārāk augsta/zema temperatūra, spiediens).

Lantāna mišmetāla un niķeļa sakausējumu bieži izmanto ūdeņraža uzglabāšanas pētījumiem materiāla ērto īpašību dēļ, lai gan absorbētais ūdeņradis ir tikai ap 1,5 svara % istabas temperatūrā. Modificējot materiālu var panākt tā īpašību izmaiņu vēlamajā virzienā - ātrāka ūdeņraža absorbcija vai desorbcija, lielāks absorbētā ūdeņraža daudzums, utt.
Doktorantūras laikā sava darba eksperimentālo daļu veicu RISØ nacionālajā laboratorijā, Dānijā. Darbā tika pētīta stikla fāzes ietekme uz AB5 tipa sakausējuma termogravimetriskājām īpašībām. Ideja izmantot stiklu tika balstīta uz ūdeņraža spēju ‘pārtecēt’ pār inerta materiāla virsmu.

Eksperimentos ir sajaukts AB5 tipa sakausējuma pulveris ar Pyrex stiklu dažādās svara un tilpuma procentu attiecībās un veikti mērījumi istabas temperatūrā mainot spiedienu. Tika noteikta absorbētā ūdeņraža daudzuma izmaiņa un atkarība no daļiņu izmēra. Rezultāti parāda, ka stikla fāzes piejaukumi palielina absorbētā ūdeņraža daudzumu, bet tikai paraugam ar daļiņu izmēru tuvu nanoizmēriem.

Autors: Linards Kalvāns  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Aprīlis, 2024 »

POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva