FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2011. gada 6. martā 10:48 

Marta konstante - π (10)

π ir matemātiska konstante, kuras aptuvenā vērtība ir 3.14159. Eiklīda ģeometrijā π ir riņķa līnijas garuma attiecība pret tās diametru. Šī konstante ir arī zināma kā Arhimēda konstante, jo sengrieķu matemātiķis, fiziķis, inženieris, izgudrotājs un astronoms Arhimēds pirmais izstrādāja precīzu metodi π aprēķināšanai. Šis nosaukums gan nav izplatīts šīs konstantes apzīmēšanai, to nosauca tieši par „π”, jo tas ir pirmais burts grieķu vārdam περίμετρος(perimetrs).

Piederība skaitļu klasēm
•  π ir iracionāls skaitlis. Tas nozīmē, ka to nevar izteikt formā m/n, kur m ir vesels skaitlis, bet n — naturāls skaitlis.
•  π ir izrēķināms skaitlis. Tas nozīmē, ka šī skaitļa vērtību var aprēķināt pēc patikas precīzi.
•  π ir transcendents skaitlis. Tas nozīmē, ka šis skaitlis nepieder algebrisko skaitļu kopai, tātad - nepastāv tāds polinomiāls vienādojums ar racionāliem koeficientiem, kam šis skaitlis būtu atrisinājums.

Kamēr pie mūsdienu tehnoloģijām ir izrēķināts ar vairāk kā triljons cipariem elementārām darbībām, piemēram, riņķa līnijas garuma noteikšanai reti kad vajag izmantot vairāk kā duci ciparu. π līdz 11 cipariem ir pietiekami, lai aprēķinātu riņķa līnijas garumu jebkuram riņķim, kas ir mazāks par Zemeslodi, ar kļūdu, kura ir mazāka par milimetru,  līdz 39 cipariem jau ir pietiekami, lai jebkuru riņķa līnijas garumu, kas ietilps mums redzamajā Visumā, aprēķinātu ar kļūdu, kas ir salīdzināma ar ūdeņraža atoma rādiusu.


Iegaumēšanas rekordisti
Pat pirms datori tika izmantoti π koeficientu noteikšanai, to ciparu iegaumēšana dažiem cilvēkiem kļuva jau par apsēstību. Pašreizējais Ginesa rekords ir 67’890 cipari, ko ir uzstādījis Lu Chao – 24 gadus jauns students no Ķīnas. Tas viņam prasīja 24 stundas un 4 minūtes. Viņš apgalvoja, ka zina 100’000 un vēlējās atbildēt 91’300, taču kļūda pie 67’891. cipara, kad apgalvoja, ka tas ir „5”, lai gan bija „0”, liedza šo rekordu. Viņš plāno arī uzrakstīt grāmatu par daudzām „iekalšanas” metodēm. Lai iemācītos visus ciparus, Lu Chao vajadzēja vienu gadu. Neskatoties uz to, ka oficiālais rekords ir mazāks, kā viņš zina, to pārspēt nevēlas, ja nu vienīgi to izdarīs kāds cits.

2009. gada 17. jūnijā Ukrainas neiroķirurgs, medicīnas doktors un profesors apgalvoja, ka zina 30 miljonus ciparu konstantē  π. Viņš gan netika pārbaudīts, vai spēj tos uzrakstīt, taču spēja bez kļūdām nosaukt jebkuru ciparu, kas ietilpa šajā intervālā. Viņu par jaunu Pasaules rekordu uzstādīšanu apsveica Ukrainas prezidents Viktors Jusčenko.

Kā iegaumēt?
Iegaumēšanas tehnikas arī ir ļoti daudz un atšķirīgas, taču viena no populārākajām ir tā sauktā „piems” (pi and poems) metode, tā ir dzeja, kur katrs vārds simbolizē kādu ciparu (cik burtu vārdā, tāds cipars).
Daži piemēri:
1) How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics!
2) How I wish I could recollect pi easily today!
3) Can I have a large container of coffee? Thank you.

Daudzi autori ir uzrakstījuši dzeju ar vairāk kā 100’000 vārdiem, citi izmanto arī mūziku, lai ar ritma palīdzību vieglāk atcerētos vārdus.

Mūsu pašu Valdis
Fizmatdienu ietvaros 2009. gadā FMF students Valdis Zuters uzstādīja fizmatu rekordu – spēja uzrakstīt 80 zīmes aiz komata konstantei  π.
Jāpiemin, ka gadu vēlāk viņš spēja uzstādīt arī rekordu konstantei e, kur spēja nosaukt 30 ciparus aiz komata!
Protams, šie abi rekordi ir pārspējami jau tuvākajās FMD, kuras norisināsies no 2. līdz  8. maijam!

Autors: Kristīne Glode  Apskatīt komentārus »

Balsis: 6, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Februāris, 2024 »

POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva