FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 2. oktobrī 11:00 

Mēģinās atrast Zemi pie kādas citas Saules (9)

Kopš 90 - to gadu sākuma, kad tika atklātas pirmās eksoplanētas, izdevies atrast jau vairāk kā 150 planētas, kas riņķo ap tālākām un tuvākām zvaigznēm. Tā kā eksoplanētas līdz šim noteiktas ar dažādām netiešām metodēm, tad parasti tiek atklātas ļoti lielas planētas, kas ar savu gravitāciju var vairāk ietekmēt mātes zvaigzni.


Šobrīd NASA PlanetQuest programmas ietvaros izstrādātas un izmēģinātas jaunas tehnoloģijas, kas ļaus saskatīt un analizēt datus par iespējamām Zemes līdziniecēm pie citām Saulēm. Keka observatorijā, Havaju salās izdevies eksperiments, kurā, novērojot kristālskaidras debesis, zvaigznes izstarotā gaisma tika dzēsta, padarot to aptuveni 100 reizes vājāku. Līdz šim nebija iespējams iegūt eksoplanētu, vai protoplanetāro disku, no kuriem vēlāk veidojas planētas, spektrālos datus, jo tos nomāca spožā zvaigznes gaisma.


Keka observatorijā novērojumiem tiek izmantoti divi teleskopi ar galvenā spoguļa diametru 10 metri, tie apvienoti, izveidojot interferometru, kura efektīvie izmēri līdzinās futbola laukumam. Izmantojot aparātu, ko inženieri nodēvējuši par "nullētāju", no interferometra iegūtajos attēlos iespējams bloķēt zvaigžņu gaismu. Ar šā instrumenta palīdzību tiks izvēlēts galamērķis nākotnē plānotajai Terrestrial Planet Finder misijai lidojumam uz kādu eksoplanētu. Lidojums uz citas zvaigznes planetāro sistēmu nav vienas dienas uzdevums, tas ilgs vairākas desmitgades, tamdēļ nepieciešams rūpīgi izvēlēties galamērķi, iepriekš par to iegūstot maksimāli daudz informācijas. Nepieciešams zināt, cik liela ir planēta, vai tā ir gana silta dzīvības uzturēšanai, kāds ir tās atmosfēras un virsmas ķīmiskais sastāvs un, protams, iespējamās dzīvības pazīmes un formas uz tās.


Jau divus ar pusi tūkstošus gadu cilvēki ir lūkojušies zvaigznēs un jautājuši, vai vēl kaut kur ir kāda cita Zeme, citas dzīvas būtnes, beidzot tuvojas mirklis, kad būs iespējams atbildēt uz šo jautājumu. Tā kā joprojām vienīgās cilvēkiem pazīstamās dzīvības formas atrodas uz Zemes, tad arī meklējumus pēc ārpuszemes dzīvības formām, iecerēts veikt uz tās līdziniecēm. Šobrīd jau skaidrs, ka planētu sistēmas ap zvaigznēm nav nekas unikāls, bet gan pavisam normāla parādība, un, šķiet, tas ir tikai laika jautājums, līdz tiks atrasta arī kāda planētu sistēma kurā eksistē dzīvība. Galu galā, tā būtu milzīga izšķērdība, ja visā Visumā dzīvība būtu tikai šeit, uz Zemes.

Autors: Linards Kalvāns  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: kosmoss
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2024 »

POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva