FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2008. gada 8. novembrī 10:54 

Nanocaurulīšu klājums spēj atskaņot mūziku (9)

Ķīniešu pētnieki atklājuši interesantu veidu, kā no oglekļa nanocaurulīšu pārklājuma iegūt skaļruni. Šis atklājums varētu novest pie jauna veida lētiem, plakaniem skaļruņiem.
Kopš 1990. gada zinātnieki no visām pasaules malām ir aktīvi studējuši nanocaurulīšu iespējas. To potenciālais pielietojums pagaidām ir rasts mākslīgās fotosintēzes iekārtās, kosmosa kuģos un citās eksotiskās ierīcēs. Tomēr neviens līdz šim nebija iedomājies testēt nanocaurulīšu akustiku.

Šoušan Fan kopā ar pētniecības komandu Tsinghua Univeristātē Pekinā izveidojis klājumu ar daudzām oglekļa caurulītēm. Klājumu pārbaudot, pētnieki sūtīja audio frekfenci caur šo klājumu, uz kuru tas reaģējis kā skaļrunis. Atšķirībā no mums ierastā skaļruņa, kura skaņu mēs dzirdam no tā veiktajām vibrācijām, pārbaudot nanocaurulīšu pārklājuma vibrācijas, atklājies, ka šis pārklājums neizdod vibrācijas. Pētnieki uzskata, ka skaņa rodas no straujās temperatūras maiņas, kuras izraisa spiediena svārstības. Viņi uzskata, ka tieši šādi veidojušās svārstības ir skaņas avots, nevis, ka tās veidojušās fizisku kustību rezultātā no nanocaurulīšu pārklājuma.

Patiesībā šie pētnieki atklāja, ka šāds fenomens ir bijis zināms jau vairāk kā gadsimtu atpakaļ. Tolaik Vilijams Henrijs Prīss un Karls Ferdinands Brauns atklāja, ka skaņu iespējams iegūt no plāna metāla follija, kas noveda pie termofona izgudrojuma, kurš arī darbojās līdzīgi. Termofona izdotā skaņa bija ļoti vāja, toties nanocaurulīšu klājums var būt pietiekami skaļš. Pēc izgudrotāja Fan domām galvenais parametrs, kas nosaka šādas skaņas veidošanās efektivitāti, ir karstuma kapacitāte uz vienības laukumu.

Ja mums ierastais skaļrunis ir saplīsis, tas vairs nespēj atskaņot. Nanocaurulīšu klājumu, pateicoties tā skaņas izdošanas īpašībai, var gan staipīt, gan visādi citādi bojāt, bet skaņa tiks izdota vienlīdz kvalitatīvi. Izstiepts nanocaurulīšu klājums kļūst caurspīdīgs un to ir iespējams uzlīmēt pāri LCD ekrānam, kādai reklāmai, audumam vai citai ierīcei.

VIDEO

Autors: Rihards Skuja  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: nanotube, skaļrunis
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva