ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) par veiksmīgu nodēvēja piektdien notikušo eksperimentu ar Mēness virsmas spridzināšanu, lai uzzinātu, cik daudz ūdens tajā ir, ziņo CNN. Misijas mērķis bija noskaidrot, vai uz Zemes pavadoņa ir sasalis ūdens.
Divas zondes ietriecās Mēness virsmā gandrīz četru metru dziļumā – vispirms Mēness izpētes orbitālā zonde (LRO) un aptuveni četras minūtes pēc tam - Mēness krāteru novērošanas un sensoru satelīts (LCROSS), kas starp savu un pirmās zondes ietriekšanos virsmā izpētīja sadursmes radītos putekļu mākoņus, datus nosūtot uz LCROSS zinātnieku komandai.
Satelīts, kas ir aprīkots ar diviem infrasarkanajiem spektrometriem, redzamās gaismas spektrometru, vidēja garuma infrasarkanā starojuma kameru, divām tuvā infrasarkanā starojuma kamerām, redzamās gaismas kameru un redzamās gaismas radiometru, nofotografēja triecienā radīto sanesu iežu putekļu mākoni, kas dos iespēju zinātniekiem noteikt ūdens daļiņas. Zondes ietriecās krāterī pie Mēness dienvidpola, kuru nav apspīdējuši Saules stari miljardiem gadu. Zinātnieki uzskata, ka pastāv liela iespēja atrast tur ūdeni, jo, iespējams, tas nav iztvaikojis Saules starojuma ietekmē.
"Mēs ieguvām visus nepieciešamos datus, lai meklētu atbildes uz jautājumiem," teica viens no eksperimenta vadītājiem Entonijs Koloprīts. Pēc viņa teiktā, sprādziens izraisīja ļoti lielu putekļu daudzumu, kas būs pietiekams nākamo darbu veikšanai. Tomēr eksperimenta veicēji norāda, ka vēl būs jāpagaida, kamēr visa iegūtā informācija tiks izanalizēta un varēs apstiprināt vai noliegt ūdens esamību uz Mēness.
NASA speciālisti norādījuši, ka misija neapdraud Mēnesi vai kosmosu. Saskaņā ar aģentūras teikto meteorīti regulāri ietriecas Mēness virsmā ar daudz lielāku ātrumu, turklāt nekāda sprādziena draudu nebija, jo brīdī, kad raķete ietriecās Mēness virsmā, tajā vairs nebija degvielas.
Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5