Šī gada Nobela prēmijas fizikā laureāti ir apbalvoti par jauna, energoefektīva un videi draudzīga gaismas avota - zilās gaismu emitējošās diodes (light emitting diode - LED) izgudrošanu.
Izmantojot zilās LED, var iegūt baltu gaismu iepriekš nepieejamā veidā. Ar LED lampu parādīšanos mēs esam ieguvuši ilgtspējīgākas un efektīvākas alternatīvas vecajiem gaismas avotiem.
Kad Isamu Akasaki, Hiroshi Amano un Shuji Nakamura radīja spožus zilas gaismas starus no saviem pusvadītājiem 90-to gadu sākumā, viņi aizsāka fundamentālas pārmaiņas apgaismošanas tehnoloģijā. Sarkanās un zaļās bija pieejamas jau ilgi, taču bez zilās gaismas baltās gaismas lampas nebija iespējams uztaisīt. Kaut gan tika pielikti vērā ņemami pūliņi gan zinātniskajos institūtos, gan industrijā, zilā LED bija izaicinājums trīs desmitgades.
Baltās gaismas iegūšana.
Laureātiem izdevās tas, kas nebija sanācis nevienam. Akasaki strādāja kopā ar Amano Nagojas Universitātē (University of Nagoya), kamēr Nakamura bija nodarbināts Nichia Chemicals - mazā uzņēmumā. Viņu izgudrojumi bija revolucionāri - kvēlspuldzes iededza 20.gadsimtu, bet 21. gadsimtu izgaismos LED lampas.
Baltās gaismas LED lampas izstaro spožu, baltu gaismu, ir ilgi darboties spējīgas un energoefektīvas. Tās tiek nepārtraukti uzlabotas, nesen sasniedzot pat 300 lm/W (lūmenus uz vatu, jeb gaismas plūsmas vienības uz katru pievadīto elektriskās enerģijas vienību), kas ir līdzvērtīgs 16 parastajām spuldzēm vai 70 fluorescentajām lampām.
Tā kā aptuveni 1/4 no pasaules elektroenerģijas tiek patērēta apgaismošanai, LED lampu ieguldījums planētas resursu saglabāšana būs vērā ņemams. Arī materiālu patēriņš apgaismes ķermeņu ražošanā saruks, jo LED lampas spēj darboties līdz 100'000 stundām, salīdzinot ar kvēlspuldžu 1'000 un fluorescento spuldžu 10'000.
LED lampām ir liels potenciāls uzlabot dzīves kvalitāti vairāk nekā 1,5 miljardiem cilvēku, kuriem trūkst pieejas elektroenerģijas tīkliem, jo mazā enerģijas patēriņa dēļ tās var darbināt ar lētu vietējo Saules enerģiju.
Zilās LED tika izgudrotas tikai pirms 20 gadiem, bet jau ir radījušas apvērsumu baltās gaismas radīšanā - tas ir izgudrojums, no kā iegūsim mēs visi.
Raksts balstīts uz oficiālās Nobela prēmijas mājaslapas relīzi.
Zinātnieku aprindās gan valda zināma neizpratne un domstarpības par Nobela prēmijas piešķiršanu tieši par zilās LED izgudrošanu, nevis par pirmās gaismu emitējošās diodes kā tādas izgudrošanu 1962.gadā.
Saistīti raksti:
Shuji Nakamuras ceļš līdz zilajai LED (2000.gada raksts)
Balsis: 6, vidējais vērtējums: 5