FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2015. gada 9. novembrī 03:03 

Nobela prēmija fizikā 2015 (5)

Neitrīno identitātes
Nobela prēmija fizikā 2015 piešķirta Takaaki Kajita no Japānas un Arthur B. McDonald no Kanādas, par viņu svarīgo pienesumu eksperimentiem, kuri noteica, ka neitrīno spēj mainīties no viena veida uz otru. Šādas pārvērtības nevarētu notikt, ja neitrīno būtu bezmasas daļiņas. Šis atklājums ir mainījis mūsu sapratni par fundamentāliem matērijas uzbūves principiem un ir svarīga komponente mūsu kopējā Visuma modelī.

Līdz šim ir noskaidrots, ka neitrīno ir elementārdaļiņas, kurām nepiemīt elektriskais lādiņš. Neitrīno eksistē trīs veidos jeb identitātēs - elektronu, muonu un tau neitrīno.

Aptuveni tūkstošgades mijā Takaaki Kajita prezentēja atklājumu, ka neitrīno, ceļā no atmosfēras līdz Super-Kamiokande detektoram Japānā, maina savu identitāti.

Tai pat laikā, Arthur B. McDonald vadītā zinātnieku grupa Kanādā varēja nodemonstrēt, ka Saules radītie neitrīno nepazūd, kustoties Zemes virzienā. Tā vietā, tie tika identificēti ierodamies ar citu identitāti Sudbury Neutrino observatorijā.

Neitrīno mīkla, ar kuru fiziķi cīnījās desmitgadēm, bija atrisināta. Uz Zemes eksperimentāli tika reģistrēta tikai 1/3 no teorētiski aprēķinātā neitrīno skaita. Minētie divi eksperimenti atklāja, ka neitrīno nebija pazuduši, bet mainījuši identitāti.

Atklājums noveda līdz secinājumam, ka par bezmasas daļiņām ilgi uzskatītajām neitrīno tomēr piemīt masa, lai cik maza.

Daļiņu fiziķiem šis bija vēsturisks atklājums. Līdz šim izstrādātais Elementārdaļiņu Standartmodelis, kurš skaidro matērijas uzbūvi un mijiedarbības un kurš bija izturējis visus eksperimentālus izaicinājumus vairāk nekā 20 gadus, tomēr paredz, ka neitrīno nav masas. Jaunie eksperimenti uzskatāmi demonstrēja, ka Elementārdaļiņu Standartmodelis nav galīgā Visuma fundamentālo sastāvdaļu teorija.

Šogad ar Nobela prēmiju fizikā apbalvotais atklājums ir devis kritisku ieskatu neitrīno noslēpumainajā pasaulē. Lielākā skaitā par neitrīno visumā ir sastopamas tikai gaismas daļiņas, fotoni. Nepārtrauktas fotonu un neitrīno daļiņu plūsmas ceļā atrodas arī planēta Zeme. 

Daudzi neitrīno rodas reakcijās starp kosmisko radiāciju un Zemes atmosfēru. Citi tiek radīti kodolreakcijās Saulē. Katru sekundi cauri katra cilvēka ķermenim izlido aptuveni 1 triljons jeb 1000 miljardu neitrīno. Reti kas tos spēj apturēt neitrīno ir dabas nenotveramākās elementārdaļiņas. 

Tagad eksperimenti turpinās un zinātnieki visā pasaulē intensīvi cenšas notvert un izpētīt neitrīno. Jauni atklājumi par to dziļākajiem noslēpumiem, visticamāk, mainīs mūsu izpratni par mūsu Visuma vēsturi, struktūru un nākotni.

Raksts balstīts uz oficiālās Nobela prēmijas mājaslapas relīzi.
Autors: Aigars Langins  Apskatīt komentārus »

Balsis: 2, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Jūnijs, 2024 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva