FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2016. gada 8. oktobrī 08:08 

Nobela prēmija fizikā 2016 (1)

Nobela prēmija fizikā 2016 piešķirta Deivids Dž. Taless, F. Dankans M. Haldeins un Dž. Maikls Kosterlics (David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane, J. Michael Kosterlitz) par teorētiskiem atklājumiem sakarā ar topoloģiskām fāzu pārejām un topoloģiskām vielu fāzēm. Visi zinātnieki ir britu izcelsmes, taču mūsdienās darbojas ASV.

Šī gada laureāti pavēra ceļu uz nezināmu pasauli, kurā viela var ieņemt dīvainus stāvokļus.
Viņi izmantoja advancētas matemātiskas metodes, lai izpētītu neparastus vielas stāvokļus jeb fāzes, piemēram, supravadītājus, supraplūstošus šķidrumus vai šauras magnētiskas lentes. Pateicoties šo pionieru darbam, notiek aizvien jaunas eksotisku vielas stāvokļu medības. Daudzi cer viņu teorētisko atklājumu pielietojumiem gan materiālzinātnē, gan elektronikā.

Trīs laureātu atklājumos izšķirīga nozīme bija topoloģijas un fizikas apvienojumam. Topoloģija ir matemātikas nozare, kura apraksta īpašības, kas var mainīties tikai "pa soļiem". Piemēram, topologam krūze un virtulis ir ekvivalenti, jo abos ir tieši viens caurums - caurumu skaits var mainīties tikai "pa soļiem". Izmantojot topoloģiju, šī gada laureāti varēja pārsteigt ekspertus. Agros 1970-ajos Kosterlics un Taless apgrieza kājām gaisā tobrīd pastāvošo teoriju, ka supravadāmība vai supraplūstamība nav iespējama tievos vielas slāņos. Viņi parādīja, ka supravadāmība var notikt zemās temperatūrās, kā arī izskaidroja mehānismu - fāzu pāreju, kā supravadītspēja pazūd augstākās temperatūrās.

1980-ajos gados Taless varēja izskaidrot iepriekš veiktu eksperimentu ar ļoti plāniem, elektrību vadošam slāņiem, kuros vadītspēja uzskatāmi mainījās "pa soļiem", kurus tātad var aprakstīt ar veseliem skaitļiem. Ikdienišķās vielās vadītspēja parasti mainās nepārtraukti. Viņš parādīja, ka šie veselie skaitļi pēc savas dabas bija topoloģiski. Ap to pašu laiku Haldeins atklāja, kā topoloģijas idejas var tikt izmantotas, lai saprastu mazu magnētu ķēdes.

Mēs mūsdienās esam pazīstami ar daudziem topoloģiskiem stāvokļiem, ne tikai tievos slāņos vai garos, viendimensionālos "diegos", bet arī parastos trīs dimensionālos materiālos. Pēdējās dekādes laikā šī nozare ir pabīdījusi uz priekšu zināšanu apvārsni kondensētās matērijas fizikā, it īpaši cerības dēļ, ka topoloģiski materiāli varētu tikt izmantoti jaunās paaudzes elektronikā un supravadītājos, vai nākotnes kvantu datoros. Šobrīd notiekošie pētījumi atklāj eksotisku vielu noslēpumainās pasaules, atklātas pateicoties šī gada Nobela laureātiem.

Raksts balstīts uz oficiālās Nobela prēmijas mājaslapas relīzi.

Autors: Aigars Langins  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: nobel
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 4, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Janvāris, 2025 »

POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
34567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva