Šī gada laureāti pavēra ceļu uz nezināmu pasauli, kurā viela var ieņemt dīvainus stāvokļus.
Viņi izmantoja advancētas matemātiskas metodes, lai izpētītu neparastus vielas stāvokļus jeb fāzes, piemēram, supravadītājus, supraplūstošus šķidrumus vai šauras magnētiskas lentes. Pateicoties šo pionieru darbam, notiek aizvien jaunas eksotisku vielas stāvokļu medības. Daudzi cer viņu teorētisko atklājumu pielietojumiem gan materiālzinātnē, gan elektronikā.
Trīs laureātu atklājumos izšķirīga nozīme bija topoloģijas un fizikas apvienojumam. Topoloģija ir matemātikas nozare, kura apraksta īpašības, kas var mainīties tikai "pa soļiem". Piemēram, topologam krūze un virtulis ir ekvivalenti, jo abos ir tieši viens caurums - caurumu skaits var mainīties tikai "pa soļiem". Izmantojot topoloģiju, šī gada laureāti varēja pārsteigt ekspertus. Agros 1970-ajos Kosterlics un Taless apgrieza kājām gaisā tobrīd pastāvošo teoriju, ka supravadāmība vai supraplūstamība nav iespējama tievos vielas slāņos. Viņi parādīja, ka supravadāmība var notikt zemās temperatūrās, kā arī izskaidroja mehānismu - fāzu pāreju, kā supravadītspēja pazūd augstākās temperatūrās.
1980-ajos gados Taless varēja izskaidrot iepriekš veiktu eksperimentu ar ļoti plāniem, elektrību vadošam slāņiem, kuros vadītspēja uzskatāmi mainījās "pa soļiem", kurus tātad var aprakstīt ar veseliem skaitļiem. Ikdienišķās vielās vadītspēja parasti mainās nepārtraukti. Viņš parādīja, ka šie veselie skaitļi pēc savas dabas bija topoloģiski. Ap to pašu laiku Haldeins atklāja, kā topoloģijas idejas var tikt izmantotas, lai saprastu mazu magnētu ķēdes.
Mēs mūsdienās esam pazīstami ar daudziem topoloģiskiem stāvokļiem, ne tikai tievos slāņos vai garos, viendimensionālos "diegos", bet arī parastos trīs dimensionālos materiālos. Pēdējās dekādes laikā šī nozare ir pabīdījusi uz priekšu zināšanu apvārsni kondensētās matērijas fizikā, it īpaši cerības dēļ, ka topoloģiski materiāli varētu tikt izmantoti jaunās paaudzes elektronikā un supravadītājos, vai nākotnes kvantu datoros. Šobrīd notiekošie pētījumi atklāj eksotisku vielu noslēpumainās pasaules, atklātas pateicoties šī gada Nobela laureātiem.
Raksts balstīts uz oficiālās Nobela prēmijas mājaslapas relīzi.
Balsis: 4, vidējais vērtējums: 5