Nav noslēpums, ka viens no efektīvākajiem datu pārraides veidiem ir optiskais signāls. Jau sen ir pazīstams klasiskais optiskais telegrāfs, bet pēdējās desmitgadēs spēcīgas pozīcijas ir iekarojuši optiskie kabeļi, pa kuriem tiek pārraidīti lāzeru stari, nodrošinot augstu datu pārraides efektivitāti. Starp objektiem, kas lido kosmiskajā telpā nav iespējams novilkt optiskos kabeļus, jo attālumi ir ļoti lieli, bez tam visu laiku mainās, tāpēc nepieciešams raidīt lāzera staru "pa tiešo". Šā gada decembra sākumā pirmo reizi sekmīgi izdevies noraidīt un uztver lāzera signālu starp diviem Zemes mākslīgajiem pavadoņiem, kas atrodas dažādās orbītās.
Eksperimentā piedalījās Japānas kosmosa aģentūras pavadonis KIRARI un Eiropas kosmosa aģentūras pavadonis ARTEMIS. Starp pavadoņiem, kas atrodas aptuveni 40 000 kilometru attēlumā viens no otra un kustās ar ātrumu pāris kilometri sekundē, šā gada 9. decembrī izdevās izveidot sekmīgu vienvirziena datu pārraidi.
KIRARI, kura abreviatūras atšifrējums no japāņu valodas ir "Starporbitālo optisko komunikāciju tehnoloģiju pārbaudes pavadonis", tika palaists 2005. gada 24. augustā no Baikonauras kosmodroma, izmantojot ukraiņu nesējraķeti Dnepr. Satelīts atrodas zemā orbītā ap Zemi, tā galvenais uzdevums ir tieši optisko komunikāciju iespēju pārbaude kosmosā. Šādas tehnoloģijas ļautu ievērojami samazināt svaru komunikāciju iekārtām uz kosmiskajiem aparātiem, palielinot datu pārraides ātrumu, bez tam šādi sakari daudz mazāk ciestu no dažādiem dabiskiem vai arī cilvēku radītiem traucējumiem. Lai tehnoloģijas darbotos, nepieciešami jaudīgi pusvadītāju lāzeri, ļoti jūtīgi signāla uztvērēji un spēja ārkārtīgi precīzi notēmēt lāzera staru. Kā izteicās kāds japāņu inženieris, "mums bija jātrāpa adatas acī, kas atrodas Tokijas centrā, no Fudži kalna virsotnes."
ESA ģeostacionārais pavadonis ARTEMIS, tika palaists ar Ariane 510 nesējraķeti 2001. gada 12. jūlijā no Franču Gviānas. Šis satelīts tika radīts visu veidu komunikāciju nodrošināšanai, ar tā palīdzību tiek nodrošināti telefonsakari neapdzīvotos apgabalos Eiropā un Ziemeļāfrikā, bez tam satelītam ir aparatūra, kas palīdz uzlabot GPS civilos pakalpojumus Eiropā, un, protams, tam paredzēts veikt nozīmīgus testus lāzeru komunikācijās.
Pētījumiem turpinoties, tiks izveidota tehnoloģiskā bāze, kas ļaus pilnvērtīgi izmantot kosmisko telpu komunikāciju uzlabošanai, nodrošinot, stabilu datu plūsmu no Zemes novērošanas satelītiem, kā arī nepārtrauktus sakarus ar kosmiskajām stacijām.
2005. gada 15. decembrī 22:25
Optiskās komunikācijas arī kosmosā. (1)
Autors: Linards Kalvāns Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: Komunikācijas, kosmoss
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0