Par lielu pārsteigumu fiziķiem un arī meteorologiem, NASA piederošā orbitālā Fermi gammas staru observatorija novērojusi, ka pērkona negaisa laikā kosmosā tiek izsviestas antimatērijas daļiņas.
Antimatērija ir spoguļattēls normālajai, ierastajai matērijai, un tai ir neparastas īpašības, piemēram, protoniem ir negatīvs lādiņš, savukārt elektroniem - pozitīvs. Pašos Visuma pirmsākumos, matērija un antimatērija radās aptuveni vienādos daudzumos, taču tās iznīcina viena otru, ja nonāk tiešā kontaktā. Antimatērija ir populāra tēma fantastikas rakstniekiem. Ar to tiek darbināts kosmosa kuģis „Enterprise” un no tās veidots ļoti bīstams spridzeklis, kas tika novietots zem Vatikāna darbā „Eņģeļi un Dēmoni”.
Ļoti mazs daudzums antivielas ir radīts spēcīgos daļiņu paātrinātājos, tai skaitā Lielajā hadronu paātrinātājā, bet tās ir iespējams notvert tikai dažas sekundes daļas. Tādēļ zinātnieki ir pārsteigti, ka antimatērija veidojas salīdzinoši tik vienkāršā procesā kā zibeņošana.
Fermi satelīts kosmosā tika palaists 2008. gadā. Tas spēj uztvert gan redzamās gaismas viļņus, gan arī visaugstākās enerģijas elektromagnētisko starojumu – gamma viļņus. Kad pērkona radītais pozitrons nonāk līdz satelītam un sastopas tur ar elektronu, tad atbrīvojas aptuveni 511 000 elektronvoltu liela enerģija gamma staru veidā, ko attiecīgais kosmiskais aparāts reģistrē. Kopš palaišanas kosmosā Fermi satelīts ir uztvēris 130 šādus notikumus, kurus izraisījuši pērkona negaisi uz Zemes.
Avots: Los Angeles Times
Lasi vairāk: ScienceDaily
2011. gada 12. janvārī 11:53
Pērkona negaiss jaunā griezumā (21)
Autors: Valdis Zuters Apskatīt komentārus »
Balsis: 2, vidējais vērtējums: 5