FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 8. augustā 16:40 

Perseīdas - augusta zvaigžņu lietus (16)

Perseīdas, 1996. gads

Latvijas Astronomijas biedrība ziņo, ka jau no jūlija otrās puses līdz pat augusta vidum nakts debesīs ir novērojama Perseīdu meteoru plūsma. Tā ir visplašāk zināmā meteoru plūsma, kas novērota jau pirms vairākiem gadsimtiem. Tās aktivitāte ir visizteiktākā dažas naktis pirms un pēc plūsmas maksimuma. Šogad maksimums tiek prognozēts 12. augustā ap desmitiem vakarā pēc Latvijas laika. Tas nozīmē, ka ideāli novērošanas apstākļi būs Āzijas valstu iedzīvotājiem, bet arī Latvijā naktī no 12. uz 13. augustu Perseīdas būs labi novērojamas. Maksimuma laikā stundā būs iespējams redzēt līdz pat 100 dažāda spožuma Perseīdu meteoru jeb "krītošo zvaigžņu". Tiesa, aktivitāte iepriekš nav precīzi prognozējama, un ne visus meteorus izdodas ieraudzīt bez speciālas sagatavošanās.


Meteors debesīs izskatās kā taisna spoža švīka, kas uzplaiksna nepilnu sekundi. Spožu meteoru gadījumā var veidoties pēdas, kas var būt redzamas arī vairākas sekundes. Meteori var parādīties praktiski jebkurā debess apgabalā. Novērojumus ieteicams veikt ārpus pilsētas vietās bez mākslīgā apgaismojuma, ilgstoši pārlūkojot pēc iespējas plašāku debess apgabalu.


Meteori veidojas no materiāla, kas atdalījies no komētām. Perseīdu plūsma ir saistīta ar Svifta-Tatla (Swift-Tuttle) komētu, kuras apriņķošanas periods ap Sauli ir 120 gadu. Zeme ik gadu augustā šķērso šīs komētas orbītu, pa kuru izkliedēta mākoņa formā riņķo arī no komētas atdalījusies viela. Kad mākoni veidojošie sīkie akmentiņi, smilšu graudiņi vai putekļi lielā ātrumā ietriecas Zemes atmosfēras augšējos slāņos, tie sadeg un rada meteorus. Plūsma savu nosaukumu ir ieguvusi no tā, ka pie debesīm visi meteori šķietami nāk no Perseja zvaigznāja. Latvijā naktī no 12. uz 13. augustu Perseja zvaigznājs atradīsies ziemeļaustrumu, austrumu pusē.


Meteoru novērojumi ļauj izzināt vielas sadalījumu komētu orbītās, pētīt Saules sistēmas vēsturi, meteoru plūsmu attīstības tendences un prognozēt to ietekmi uz kosmisko aparātu drošību.


Latvijā organizēti Perseīdu plūsmas novērojumi tiks veikti ikgadējā Latvijas Astronomijas biedrības vasaras astronomisko novērojumu pasākumā "Ērgļa omikrons", kas šogad no 11. līdz 14. augustam notiks Korģenē, Limbažu rajonā.


Papildu informācija par Perseīdu meteoru plūsmu un astronomijas jaunumiem Latvijā, kā arī šīs preses relīzes vizuālais pielikums: www.lab.lv/jaunumi


Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. Latvijas Astronomijas biedrības biedri piedalās žurnāla "Zvaigžņotā Debess" veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija Latvijas Astronomijas biedrības mājas lapā: www.lab.lv

Autors: Mārtiņš Gills, LAB  Apskatīt komentārus »

Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Decembris, 2023 »

POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Forums

Komentāri

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva