Doktors Pauls Čapels (Paul Chappell) ir radījis plaukstas prototipu, kurā tiek izmantoti seši motoru un pārnesumu komplekti, lai katrs no pieciem pirkstiem spētu kustēties neatkarīgi, kas ļauj veikt tādas pašas kustības un satvērienus kā īstai cilvēka rokai. Jauno plaukstu varēs pievienot rokas muskuļiem caur mazu procesoru, un tā tiks kontrolēta, pateicoties mazām plaukstas locītavas muskuļu kontrakcijām.Līdz šim izveidotās šāda veida protēzes ir smagas, un tās var būt ļoti neērtas un izraisīt savainojumus vietā, kur tās savienojas ar īsto roku, bet šīs jaunās rokas svars ir tikai 400 grami, kas pat ir mazāks nekā īstai cilvēka rokai (aptuveni 500g).
Šie zinātnieki ir uzbūvējuši roku no trijām daļām - trīs vidējie pirksti ir ļoti līdzīgi izmēros un kustībās, tāpēc tie ir izveidoti identiski. Mazais pirkstiņš ir tieši tāds pats, tikai mazāks. Katrs no šiem četriem pirkstiem ir veidots no motoriņa un tā mehānisma, kas ir piestiprināti pie oglekļa šķiedras pirksta. Tie visi ir piestiprināti oglekļa šķiedras delnai.
Cilvēka īkšķis ir sarežģītāks par pārējiem pirkstiem, jo tas spēj gan rotēt, gan saliekties, gan kustēties dažādos virzienos, turklāt to var pretstatīt katram no pārējiem rokas pirkstiem tā, lai varētu "iekniebt". Lai attēlotu šo pirkstu, īkšķim ir 2 motoriņi, viens ļauj tam rotēt, bet otrs saliekties.
Viena no galvenajām atšķirībām starp mākslīgajiem un dabiskajiem locekļiem ir tā, ka tie nespēj sajust spiedienu vai pieskārienu, kā to var cilvēka locekļi. Nākošais etaps Čapela pētījumos ir apvienot jaunāko sensoru tehnoloģiju ar šo roku, lai radītu "gudro roku", kurai ne tikai būtu labāka funkcionalitāte un kas kustētos gluži kā īsta roka, bet arī kas spētu sajust, cik stipri tā saspiež priekšmetu, kā arī, vai priekšmets slīd.
Doktors Čapels jau ir izveidojis "gudrās rokas" projektu un gatavojas uzbūvēt pilnībā darbojošos prototipu. Tam būs pjezoelektriski sensori katra pirksta galā, kas uztvers, ar cik lielu spēku tiek sasprindzināts pirkstgals, un pārveidos šo informāciju elektriskos signālos, kas tiks nodoti mazam procesoram.
Čapels saka: "Mūsu mērķis ir radīt plaukstu, kurai būtu ne tikai tāda pati funkcionalitāte kā cilvēka plaukstai, bet arī taustes sajūta. Tas ļaus rokai zināt, cik stipri jāsaspiež kafijas krūzīte tā, lai tā neizkristu, bet arī netiktu saplēsta. Plaukstā būs arī integrēts slīdēšanas sensors, kas paziņos tai, ja kaut kas sāks slīdēs ārā no tās tvēriena, lai plauksta varētu to satvert ciešāk. Tā būs diezgan gudra sistēma."
2005. gada 8. septembrī 19:18
Radīta superviegla mehāniskā roka (10)
Autors: Andis Komarovs Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: Mehāniska roka, robotika
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0