FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2009. gada 27. februārī 09:18 

Sperti pirmie soļi jaunas saldēšanas tehnikas attīstībā (12)

Pētnieki atklājuši neierastu veidu kā kontrolēt ūdens īpašības. Balstoties uz starpdisciplināras zinātnieku un inženieru komandas iegūtajiem rezultātiem, zinātnieki varētu būt spējīgi sasaldēt ūdeni nevis to atdzesējot, bet ierobežojot to šaurā telpas apgabalā, kura platums ir mazāks par miljono daļu no milimetra. Tas ir vairāk nekā fantastisks paņēmiens – dziļāka izpratne par plānu ūdens kārtiņu uzvedību nanometriskos mērogos varētu pavērt jaunas iespējas farmācijā, jaunu enerģijas avotu izveidē un pašattīrošu virsmu tehnoloģijas attīstībā.

Ūdenim piemīt unikālas fizikālas īpašības kā, piemēram, lielā siltumietilpība un tas, ka sasaldētā stāvoklī tam ir mazāks blīvums. Ūdens īpašības makroskopiskos izmēros ir bijušas par izpētes objektu ļoti daudziem pētniekiem, un šobrīd tās ir ļoti labi izpētītas. Taču par ūdens fizikālajām īpašībām un fāzu pāreju nanometriskos izmēros šobrīd ir zināms ļoti maz. Šī pētījuma mērķis bija attīstīt ideju, ka fāzu pārejas ir iespējams kontrolēt, ierobežojot substanci noteiktā telpas apgabalā, kā arī izmantojot mijiedarbību ar dažādām virsmām.

Šis atklājums ir tikai daļa no šobrīd notiekoša pētījuma, kurā zinātnieki mēģina izpētīt, kā nanometriska izmēra telpas apgabalos uzvedas uz ūdens bāzēti šķīdumi, ieskaitot tos, kuri satur biomolekulas. Zinātnieki izpētes procesā izmanto datoru, lai simulētu ūdens molekulu kustību starp divām hipotētiskām platēm. Simulētajā ainā plates ir ļoti hidrofobas, tas nozīmē, ka tās atgrūž ūdeni vairāk nekā augu lapu virsma.

Kad attālums starp platēm tika samazināts apmēram līdz 3 molekulu izmēram, simulācija atklāja iepriekš nezināmu ūdens fāzi, kura sastāvēja no kustošā ūdens slāņa, kas ir ierobežots starp diviem ledus slāņiem, kuri attiecīgi atrodas pie savām platēm. Katrs no slāņiem bija vienu molekulu biezs un simulētajā vidē pastāvēja istabas temperatūrā.

„Ledus sendviča” fāze izveidotajā simulācijā, eksistēja apmēram 2 nanosekundes. Balstoties uz dažādiem standartiem, tas ir liels laika periods, kas norāda uz to, ka šī fāze varētu pastāvēt bezgalīgi ilgi, ja fizikālie apstākļi tiktu uzturēti stabili.

Novērojums, ka trīs slāņu sistēma, kura sastāv no diviem sasalušiem slāņiem un viena šķidra slāņa, var eksistēt līdzsvara stāvoklī stipri ierobežotas telpas apgabala dēļ, ir ļoti aizraujošs. Šim atklājumam ir arī daudz iespējamo pielietojumu, kā vienu varētu minēt ūdeņraža degvielas elementu, kurš ir daudzsološs transporta līdzekļu enerģijas avots, kas ražos elektrību, dzenot ūdeņraža jonus gar membrānu, kurā savukārt atradīsies nanometriska izmēra kanālos ieslēgts ūdens. Šis ir ļoti labs piemērs, kā var izmantot zināšanas par procesiem, kas notiek molekulāros līmeņos, lai dzīvē tos praktiski pielietotu.

Šādi pētījumi dod jaunas zināšanas par dažādu virsmu ietekmi uz tīra ūdens un šķīdumu īpašībām. Šīs zināšanas kādu dienu varētu tikt izmantotas jaunas separācijas tehnikas attīstībā, ko varētu lietot biodegvielas ražošanā. Viena no problēmām, kas ar to saistīta, ir, ka pirmo reizi no augiem iegūstot etanolu, tas satur ūdeni. Ja izdosies izveidot virsmu, kas uz etanolu un ūdeni iedarbojas atšķirīgi, tas varētu attīstīt jaunu tehniku, kas etanolu atdala no ūdens.

Avots: www.scienceblog.com

 

Autors: Valdis Zuters  Apskatīt komentārus »

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Aprīlis, 2024 »

POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva