C|Net stāsta, ka, pateicoties kādam visai ambiciozam projektam, iespējams, drīzumā pasaules kosmosa lielvarām varēs pievienoties arī Rumānija, Argentīna, Latvija vai kāda skoliņa kaut kur Amerikas plašumos. Stenfordas Universitātes, Kalifornijas Politehniskās universitātes un Santluisas kompānijas "Obispo" izveidotais "CubeSat" projekts ļauj visiem interesentiem izveidot un palaist Zemes orbītā nelielus pilnībā funkcionālus satelītus.
Šie paštaisītie satelīti ir mazi un viegli, un tādas ir arī to izgatavošanas un palaišanas izmaksas. Par salīdzinoši niecīgu summu - aptuveni 40 000 ASV dolāru - ikviens interesents var izgatavot savu satelītu. Tā palaišana Zemes orbītā izmaksās vēl 40 tūkstošus dolāru. Salīdzinājumam līdz šim zināmo satelītu izgatavošana izmaksā aptuveni 150 līdz 250 miljonus ASV dolāru, bet, lai tos nogādātu orbītā, ir jāšķiras vēl no 100 miljoniem dolāru.
"Tagad arī parasti mirstīgie var nogādāt kādu objektu izplatījumā," teica Stenfordas Universitātes aeronautikas un astronomijas profesors Bobs Twiginss. "Konkrēts pielietojums šai tehnoloģijai šobrīd vēl nav izdomāts, bet līdzīgi ir sākušās daudzas lielas idejas, nu, piemēram, Internets."
2003. gadā Stenfordas Universitāte uzsāka tā saukto "QuakeFinder" projektu, kura ietvaros Zemes orbītā tika palaists trīskāršs "CubeSat" satelīts, kas meklē dažādas seismiskas parādības, kas varētu liecināt par tuvojošos zemestrīci.
Tikmēr Tokijas Universitāte izmanto ar saules baterijām darbināmus "CubeSat", lai iegūtu digitālus mūsu planētas attēlus no "putna lidojuma".
Šis projekts ir devis iespēju studentiem visā pasaulē strādāt ar tehnoloģijām, kas citādi tiem nebūtu pieejamas. Rumānijā Bukarestes Universitātē kāda studentu grupa šobrīd strādā pie trijiem dažādiem "CubeSat" projektiem. Līdzīga darbošanās notiek arī citās pasaules malās, tostarp arī kādā Sanhosē vidusskolā, kur skolēni strādā pie tā sauktās "KatySat" programmas. Šīs programmas moto ir "Nekad nav par agru sākt nodarboties ar satelītiem".
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0