FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2008. gada 22. februārī 00:27 

Titāna virsmu klāj liels daudzums ogļūdeņražu (8)

Saturna oranžajam pavadonim Titānam ir simtiem reižu vairāk šķidru ogļūdeņražu nekā visas zināmās naftas un dabasgāzes rezerves uz Zemes. No debesīm krītošais ogļūdeņražu lietus savācas plašās iegulās no kurām veidojas ezeri un kāpas.

Titāns, kura virsma ir noklāta ar oglekli saturošiem materiāliem, ir milzīga organisko ķimikāliju fabrika. Šie plašie oglekļa krājumi ir nozīmīgs logs uz Titāna ģeoloģisko un klimata vēsturi.

Uz Titāna ir ļoti auksts, ap –175 C0. Ūdens vietā uz Titāna ir šķidri ogļūdeņraži metāna un etāna formā.

Cassini ir veicis kartēšanu apmēram 20% Titāna virsmas. Tika novēroti vairāki simti ezeri un jūras, no kurām daži satur vairāk šķidro ogļūdeņražu nekā visas Zemes naftas un gāzes rezerves ņemtas kopā. Tumšās klintis, kuras stiepjas gar ekvatoru, satur tādu organisko vielu apjomu, kas vairākus simtus reižu pārsniedz Zemes ogļu rezerves.

Titan_1.gif

Apzinātās dabas gāzes rezerves uz Zemes ir 130 miljardi tonnu. No tā iespējams iegūt tādu enerģijas daudzumu, ko 300 gados patērētu visi Amerikas iedzīvotāji apsildei, dzesēšanai un apgaismošanai. Daudzi Titāna ezeri satur ekvivalentu vai vismaz tik lielu enerģijas daudzumu metāna un etāna formā.

Zinātnieki novērtēja Titāna ezera dziļumu balstoties uz vispārējiem pieņēmumiem, kas balstīti uz Zemes ezeru izpēti. Viņi izmanto Zemes ezeru vidējo platības un dziļuma attiecību, vēl arī ņemot vērā apkārtējos elementus kā, piemēram, kalnus. Uz Zemes ezeru vidējais dziļums ir 10 reizes mazāks par vidējo apkārtnes augstumu.

Jautājums par to, cik metāna ir uz Titāna virsmas, ir ļoti svarīgs, jo metāns ir spēcīga siltumnīcas efekta gāze. Ja viss novērotais šķidrums uz Titāna būtu metāns, tad tas pietiktu nedaudziem miljoniem gadu, tādēļ, ka metāns noplūst atmosfērā, kur sadalās un tālāk aizplūst izplatījumā.

met__ns_2.gif

Kad metāns būs beidzies, tad uz Titāna paliks krietni aukstāks. Taču zinātnieki tic, ka metānu atmosfērai piegādā arī pašā pavadoņa dzīles ar vulkānu starpniecību. Ja tas tā ir, tad, iespējams, ka pagātnē metāna daudzums un temperatūra uz Titāna ir dramatiski svārstījušies.Avots: www.nasa.gov


Autors: Valdis Zuters  Apskatīt komentārus »

Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Jūnijs, 2024 »

POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva