Balstoties uz jaunajiem Einšteina relativitātes teorijas atrisinājumiem, tumšā enerģija nav nepieciešama, lai izskaidrotu mūsu visumu. Tas apstrīd daudzu zinātnieku priekšstatu, ka tumšā enerģija veido 76% no mūsu visuma.
Pētījumu veicis Dr.David Wiltshire, balstoties uz nesenajiem matērijas izplatīšanas novērojumiem, novērojumiem, kas nav veikti Einšteina laikā. Jaunajiem pētījumiem uzsvars ir likts uz to, ka matērija visumā izplatās grumbuļu veidā, nevis gludi kā bija domājis Einšteins.
Kopš šīs fakts, par nevienādo matērijas izplatīšanos, tiek ņemts vērā, mums vairs nevajag tumšo enerģiju, lai izskaidrotu visuma paātrināti izplešanos. Tumšā enerģija ir mistiska lieta izplatījuma vakuumā, kas liek visumam paātrināti izplesties. Tā domā daudzi, jo tas izskaidro daudz no tā, ko redzam.
Kad kosmologi pirmo reizi atrisināja Einšteina vienādojumus 80-90 gadus atpakaļ, viņi nezināja kā matērija izplatās un kāds īsti ir visums. Pirmais atrisinājums, ko vēl joprojām lieto, pieņem ļoti vienkāršu struktūru, kurā visums ir gluds un neizteiksmīgs, un visos virzienos izplatās vienādi.
Pateicoties jaunajiem novērojumu projektiem ir iegūti daudz labāki attēli ar liela mēroga struktūrām visumā un tagad mēs zinām, ka galaktikas nav vienmērīgi izplatītas. Varētu teikt, ka tās ir salasījušās grupās, kuras apņem milzīgs tukšums vairākus simtus miljonu gaismas gadu caurmērā. Tas sarežģī standarta redzējumu uz visumu un parāda galaktikas kā robežu sistēmas.
Telpa apliecas ap masīviem objektiem, tāpat kā gumijas loksne apliecas ap lielgabala lodi, un laiks palēlinās. Līdzenā gumijas loksnes augšdaļa ir atskaites punkts mūsu pulksteņiem. Pulksteņu ātrums un telpas izliekums var pakāpeniski svārstīties ja kustaties pāri tukšumam, kas izplešas.
Kopš masas palēlināšanās laikiem, pulksteņi novērotājiem tukšumā tikšķ ātrāk nekā novērotājiem galaktikās. Tā ir pazīme, kas izskaidro, kādēļ tumšā enerģija nav nepieciešama.
Visuma paātrinātā izplešanās ir novērojams efekts, kurš sākās tad, kad atklājās tukšumi. Kad visums bija jauns, visi pulksteņi bija sinhronizēti, bet pateicoties tukšumu attīstībai, pulksteņu ātrums šobrīd ir mainīgs.
Visuma vecums arī ir atkarīgs no vietas, kur jūs stāvat. Tas tika atklāts aprēķinos, kas ir publicēti žurnāla NEW JOURNAL OF PHYSICS. Visums ir 14,7 miljardus gadu vecs, miljards gadus vecāks nekā līdz šim akceptētais vecums no mūsu galaktikas skatu punkta. Bet tas ir vairāk nekā 18 miljardus gadus vecs, ja skatās no vidējā novietojuma tukšumā.
Kaut arī atklājums pilnībā maina mūsu visuma redzējumu, tas negroza standarta fiziku. Einšteina revolūcija joprojām turpinās. Šis ir radikāli konservatīvs atrisinājums kā visums strādā
Avots: www.abc.net.au/science
New Journal of Physics: www.iop.org/EJ/journal/1367-2630
2008. gada 9. janvārī 17:40
Uz redzēšanos, tumšā enerģija (3)
Autors: Valdis Zuters Apskatīt komentārus »
Balsis: 1, vidējais vērtējums: 5