FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2005. gada 24. novembrī 15:53 

Vienmēr asas fotogrāfijas (4)

Gaismas stari, to bildes
Stenfordas Universitātes pēdējā gada students datorzinātnēs ir izgatavojis paraugu fotokamerai, kas spēj novērst miglainus vai slikti apgaismotus attēlus. Yi-Ren Ng aprīkoja 16 megapikseļu kameru ar vairākām mikrolēcām, kas ievietotas starp galveno lēcu un uztvērēju. Tā iespējams panākt, ka vienas ekspozīcijas laikā fotokamera saglabā vairāk informācijas par gaismu, nekā tikai to, cik daudz gaismas nonācis galā. Tādējādi ir iespējams mainīt fotogrāfiju fokusu pēc bildes uzņemšanas un iegūt asākas, dziļākas un skaidrākas fotogrāfijas.

Ng izveidoto fotokameru sauc par "gaismas lauka kameru", jo tā uzņem 4D gaismas lauku vienas ekspozīcijas laikā. Ng cer uzlabot fotokameru fokusēšanas spējas, izmantojot arī idejas no citiem fotografēšanas paņēmieniem, no 90to gadu sākumā izveidotās kameras, kuru izmanto attālumu mērīšanai.
Viņa paša veidotā programma spēj apstrādāt fotogrāfijas krietni efektīvāk par Photoshop. Tās pamatā ir teorija par fotogrāfijas formēšanos no gaismas lauka un Furjē transformācijas.

Fotokamerā gaisma ieplūst caur lēcu un saplūst vienā punktā uz filmiņas vai ciparu sensora, bet netiek saglabāta informācija par to, no kurienes tā gaisma nākusi. Ng fotokamerā katra no 90,000 mikrolēcām mēra visus ienākošās gaismas starus un to sākotnējos virzienus. Vēlāk programma sasummē starus atkarībā no tā, kā bilde tiek fokusēta.

Taču ir arī problēmas pārvērs Ng kameru par plaša patēriņa produktu. Proti, vislabāk tā darbojas dārgās, augstas izšķirtspējas fotokamerās, un kad to cenai vēl pieskaita Ng mehānisma cenu, tas varētu sanākt krietni par dārgu. Tīri labus rezultātus varētu gūt arī 8 megapikseļu kamerai pierīkojot Ng izgudrojumu, taču tad nebūtu iespējams mainīt fokusu tik plašā apgabalā. No otras puses, ar Ng ierīci aprīkotai fotokamerai nebūtu nepieciešami motori, kas iestāda lēcas fokusu, tāpēc fotokamerām būtu mazāk kustīgu daļu.

Šī tehnoloģija varētu palīdzēt fotogrāfiem un padarīt drošības kameras spējīgas gūt skaidrāku informāciju. Amatieriem tas varētu patikt, taču profesionāliem fotogrāfiem, reportieriem ideja, ka fotogrāfija tiek mainīta pēc uzņemšanas, kaut arī tikai lai iestādītu fokusu, varētu ļoti nepatikt. Vēl cilvēkiem varētu nepatikt arī doma, ka fotogrāfijas radīšanā tik liela nozīme ir tam, ko dara dators, nevis cilvēks.

Raksts sagatavots pēc Wired News un Stenfordas Universitātes materiāliem.

Autors: Sandra Zabarovska  Apskatīt komentārus »

Atslēgvārdi: Fotografēšana
Ieteikt draugiemTweet this!

Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Oktobris, 2024 »

POTCPSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
4567 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva