Astronomi no MIT Haystack Observatory, sadarbībā ar starptautiskajiem astronomiem, ir veikuši tuvāku ieskatu supermasīvajā melnajā caurumā, kas atrodas Piena ceļa galaktikas centrā.
Tas bija iespējams lietojot „virtuālo teleskopu”: kopā savienotus trīs radioteleskopu šķīvjus no Havajas, Arizonas un Kalifornijas. Rezultātā ieguva teleskopu, kurš spēj izšķirt detaļas ar 1000 reižu augstāku precizitāti nekā Habla kosmiskais teleskops.
Astronomi ir ticības pilni, ka šis „virtuālais teleskops” ir milzīgs solis uz priekšu, lai atklātu vēl neredzētas melnā cauruma detaļas. Neseno novērojumu mērķis bija melnais caurums, zināms kā Sagittarius A, kuru atklāja trīs desmitgades atpakaļ.
Melnais caurums ir kosmosa apgabals, kurā gravitācija spēle galveno lomu. Gravitācija šajā reģionā ir tik spēcīga, ka no tās nevar izrauties pat gaisma. Sagittarius A ir apmēram 25 000 gaismas gadu attālumā no Zemes un tā izmērs ir apmēram trešdaļa no Zeme – Saule attāluma.
Lai šādus novērojumus padarītu iespējamus, astronomu komandai nācās savienot visu trīs teleskopu radiosignālus izmantojot ļoti garas bāzes radiointerferometriju jeb VLBI (Very Long Base Interferometry).
Šis atklājums ir tiešām nozīmīgs, bet astronomi, protams, nedomā apstāties pie sasniegtā, jo šie demonstrējumi pierāda, ka šādi novērojumi ir iespējami, līdz ar to paverot jaunu ceļu uz telpas un laika novērojumiem melno caurumu tuvumā, lai pārbaudītu Einšteina gravitācijas teoriju.
Avots: www.efluxmedia.com
2008. gada 5. septembrī 09:15
Virtuālais teleskops ielūkojas Piena ceļa centrālajā melnajā caurumā (4)
Autors: Valdis Zuters Apskatīt komentārus »
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0