LiveScience ziņo, ka zinātniekiem ir izdevies noturēt gaisā sīkus dzīvniekus ar skaņas palīdzību. Agrāk šie paši pētnieki no Ziemeļrietumu politehniskās universitātes Ksianā (Ķīna), izmantojot ultraskaņu, „pakarināja” gaisā smagāko cietvielu un šķidrumu – attiecīgi irīdiju un dzīvsudrabu.
Pētījuma mērķis ir atrast paņēmienus, ar kuriem iespējams ražot visu – sākot ar medikamentiem un beidzot ar sakausējumiem – bez vajadzības lietot rezervuārus uzglabāšanai, jo bieži vien savienojums ir ļoti kodīgs vai arī tas reaģē ar trauku, kurā tiek glabāts.
Radās jautājums, kas notiks ar skaņas laukā novietotu dzīvu radību. Vai arī tā tikpat stabili turēsies gaisā?
Eksperimentā tika izmantots ultraskaņas raidītājs un atstarotājs. Raidītājs ģenerēja viļņus ar viļņa garumu 20 mm, kas teorētiski spētu pacelt gaisā priekšmetus, kas nav lielāki par 1 cm.
Pēc lauka ieslēgšanas zinātnieki ar pincetes palīdzību uzmanīgi novietoja starp raidītāju un atstarotāju skudras, vaboles, zirnekļus, mārītes, bites, kurkuļus un pat zivis, garumā līdz collas trešdaļai. Peldinot gaisā pēdējos divus dzīvniekus, zinātnieki ik minūti gādīgi pilināja tiem ūdeni no šļirces.
Skudra centās rāpot pa gaisu, izmisīgi tirinot kājas, taču šis mēģinājums izgāzās, jo gaisā nebija atbalsta punkta kājām. Mārīte centās aizlidot, taču ultraskaņas lauks bija parāk stiprs. Skudra un mārīte izturēja veselu pusstundu, turpretī zivtiņai neveicās tik labi – galvenokārt ūdens trūkuma dēļ.
Skudras levitācija
Mikrogravitācijas eksperiments NASA saistītam projektam (David Deak , 1987)
2006. gada 2. decembrī 15:21
Zinātnieki liek maziem dzīvniekiem pacelties gaisā (8)
Autors: angstrem Apskatīt komentārus »
Atslēgvārdi: levitācija, zinātne
Balsis: 0, vidējais vērtējums: 0