FMOFSP portāls

Izvēlne

Meklēšana

Aptauja

Kā tiec galā ar sesijas stresiem?
Stresa nav!
Eju vakcinēties
Prokrastinēju
Trenēju ķermeni, ne prātu
Netieku :(

Rezultāti

Foto

2009. gada 6. novembrī 22:44 

Zinātnieki rada mākslīgu melno caurumu (14)

Divi ķīniešu fiziķi ir izveidojuši pirmo mākslīgo elektromagnētisko melno caurumu, kura izstrādē ir izmantoti metamateriāli. Šis melnais caurums ir izveidots zinātnieku laboratorijā, eksperimentā, kura mērķis bija izveidot ierīci, kam piemīt melnā cauruma īpašības.

Melnie caurumi ir objekti, no kuriem nevar izkļūt pat gaisma, un tie parasti ir pārāk milzīgi, lai tos varētu pārvietot, piemēram, melnais caurums Piena Ceļa vidū ir 3,6 miljonus reižu lielāks par Saules apkārtmēru. Taču mākslīgā melnā cauruma apkārtmērs ir tikai 22 centimetri, un tas ir izveidots no metamateriāliem, kas ir metāla un tādu materiālu kā keramikas, teflona un kompozītšķiedru maisījums un kam piemīt dabā nenovērotas īpašības.

Zinātnieki izmantoja metamateriālu specifiskās īpašības, lai radītu melno caurumu, kas ievelk sevī mikroviļņus. Metamateriālu iespaidā mikroviļņi tiek deformēti līdz tādai pakāpei, ka tie pārvēršas siltumā.
Elektromagnētiskais melnais caurums ir cilindrveida objekts, kurā ietilpst 60 metamateriālu slāņi, kas apklāti ar plānu vara kārtu. Šie 60 slāņi ir izkārtoti koncentriskos apļos – 40 ārējie slāņi veido ierīces čaulu, bet 20 iekšējie izveido serdi, kas pilnībā absorbē tajā iekļuvušos mikroviļņus un pārvērš tos siltumenerģijā.

Eksperimenta laikā zinātnieki atklāja, ka mikroviļņi, kas tiek iekšā mākslīgajā melnajā caurumā, vairs nevar no tā izkļūt laukā. Melnajam caurumam tuvojošies mikroviļņi tiek ievilināti čaulā un vadīti tālāk uz tā serdi, kur tos absorbē iekšējie slāņi.

Taču šis melnā cauruma modelis nav pilnīgs melnā cauruma analogs, jo tam nav blīva gravitācijas lauka, kā arī tas nerada Hokinga radiāciju – starojumu, kas kvantu efektu dēļ nāk no melnajiem caurumiem. Šai ierīcei nav iekšēja enerģijas avota un šī iemesla dēļ tā nevar izstarot Hokinga radiāciju.

Elektromagnētiskais melnais caurums ievelk sevī tikai mikroviļņus, taču zinātnieki cer tuvākajā laikā radīt ierīci, kas spēs ievilināt arī redzamo gaismu. Tas varētu sagādāt lielākas grūtības, jo redzamās gaismas viļņa garums ir mazāks. Par spīti tam, viens no zinātniekiem paredz, ka šāds melnais caurums varētu tikt demonstrēts jau šī gada nogalē. Šādu ierīci varētu izmantot Saules enerģijas iegūšanai vietās, kur gaisma ir pārāk izkliedēta, lai to koncentrētu ar spoguļu palīdzību. Melnais caurums varētu savākt apkārtesošo gaismu un vadīt to uz Saules bateriju, kas atrodas melnā cauruma serdē. Ja šāda ierīce tiks uzbūvēta, tad vairs nebūs vajadzīgi lielie paraboliskie spoguļi, lai savāktu gaismu.

Fakts, ka zinātnē vēl aizvien tiek meklēti jauni veidi, kā ražot elektrību, izmantojot alternatīvus enerģijas iegūšanas veidus, ir apsveicams, taču tas parāda arī to, ka daudzas lietas un parādības vēl nav izzinātas.

Autors: Līga Anževa  Apskatīt komentārus »

Balsis: 21, vidējais vērtējums: 2.1

Vārds: E-pasts vai web-lapa:

 

« Aprīlis, 2024 »

POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
67 

Fizmatu blogi

VR Pasākumiem – virtuālās real..
Lai nebūtu pārpratumu, uzreiz saku, ka šis ierakst.. (09.06)
Spēks un Jauda 2017 un ūdrs. F..
Superjaukās piedzīvojumu sacensības jau 6. reizi. .. (09.04)
Par 30 dienu rakstīšanu un nos..
Es vēl esmu dzīvs! Tas, ka no manis kādu laiku ir .. (30.03)
#6 – Domājot par krūšgaliem (A..
Cienījamās Dāmas! Ceru, ka jums ar šo jautājumu vi.. (26.03)
Amatiera padomi garo distanču ..
Ja tu spēj pusi dienas pavasara talkā vākt gružus .. (25.03)

Iz arhīva